Bursa


Bursa leží v severozápadní části Turecka přibližně dvacet kilometrů od pobřeží Marmarského moře. Jedná se o významné hospodářské a administrativní centrum s půl druhým milionem obyvatel a také hlavní město  stejnojmenné provincie. Bylo první metropolí Osmanského impéria.

Známá historie města Bursa sahá až do antických časů (vykopávky ale dokazují existenci ještě starších osad, o nich ale bohužel nic nevíme). Založil ji Bithýnský král Prousias na konci třetího století před naším letopočtem. Pojmenoval ji Prusa a učinil hlavním městem svého státu. K dalšímu rozvoji došlo během římského panování a také po rozdělení říše na dvě části. Pro Byzanc měla Bursa význam jako důležité centrum s obchodem z hedvábím. V roce 1308 došlo k obležení města Turky, které ještě obránci dokázali odrazit, ale  o 16 let později Bursa kapitulovala a do roku 1402 stala hlavním městem rychle rostoucí turecké říše. Nahradilo ji později Edirne neboli Adrianopolis, které mělo bezpečnější polohu a nebylo v dosahu tehdy útočících Tamerlanových hord. Později měla význam zase jako centrum obchodu s hedvábím a rozvíjela se zde kultura a sufijská filosofie. Po vzniku moderního tureckého státu ve dvacátém století se Bursa stala jedním z významnějších průmyslových center země.

Mezi asi nejvýznamnější památky ve městě patří hrobky zakladatelů Osmanského státu – Osmana a Orhana, které se nachází v historickém centru města. Jak asi nikoho u muslimského regionu nepřekvapí, je zde také hodně mešit, za turisticky nejzajímavější se považují Velká mešita a mešita Yildrim Bayezit. Ve čtvrti Cekridge si pro změnu návštěvník může vychutnat zdejší slavné lázně. Nad městem ční tisíc šest set vysoká hora Uludag, na níž se můžeme vypravit jak pěšky tak i s pomocí lanovky, výhled i zážitek určitě stojí za to. A milovníci blízkovýchodního nakupování a smlouvání by si rozhodně neměli odpustit návštěvu zdejšího bazaru (Kapali Carsi), jehož historie sahá do čtrnáctého století. Také mohou navštívit karavanseraj Koza Han, který se specializuje na tradiční zboží v Burse čili na hedvábí.

1 865 x přečteno

Comments are closed.