Aveiro


Snad u každé evropské země najdeme nějaké její Benátky. Proto určitě nikoho nepřekvapí, že ani Portugalsko není výjimkou. Toto jméno zde nosí městečko Aveiro, které je také protkané vodními kanály, na kterých se dokonce můžeme povozit v gondolách. Nachází se v severní části středu Portugalska ve stejnojmenném distriktu.

Historie města Aveiro sahá přinejmenším do desátého století našeho letopočtu, kdy se na zdejším místě objevuje osada s názvem Alavarium et Salinas. Město později obsadili Maurové, kteří ho ovládali do jedenáctého století. Jeho význam postupně rostl, rádi ho navštěvovala i portugalská královská rodina. Rozvoj sídla jako užitečného přístavu (získalo městská práva v roce 1515)  zastavila obrovská bouře v roce 1575, která vytvořila bariéru blokující zdejší záliv. Do osmnáctého století město ovládali vévodové z Aveiro, blízcí příbuzní portugalského panovnického rodu. V druhé polovině dvacátého století zde byla založena univerzita, která se dnes řadí mezi nejlepší vzdělávací instituce v zemi.

Město omývají tři hlavní kanály a centrální kanál je rozděluje na dvě hlavní části. Severní je spíše rybářská a průmyslová a jižní je historická, kde se i nacházejí hlavní památky v Aveiro. Jak už bylo uvedeno, na kanálech dokonce potkáme zdejší gondoly – jejich původní funkcí ale nebylo vožení turistů, ale sběr vodních řas a čištění kanálů. Asi nejvýznamnější městskou památkou je kostel a klášter Ježíše z patnáctého století, který byl později barokně upraven ve století osmnáctém. Dnes se zde nachází městské muzeum. Poblíž můžeme najít i zdejší „Staromák“ neboli náměstí Republiky na kterém turista může obdivovat historickou radnici a velmi hezký kostel s zdobným renesančním portálem.  Pokud cestu začnete přímo na nádraží, město vás přivítá jedním z typických  symbolů Portugalska čili tzv. Azulejos neboli velmi zajímavé mozaiky z modrých obkladů. Ale Aveiro to není jenom město starých domů a památek, jedná se i o dynamické novodobé sídlo, které mimo jiné je známo i svými moderními uměleckými díly.

2 218 x přečteno

Comments are closed.