Portugalsko obecně

Rozloha:  92 345 km2 Počet obyvatel: 10 677 000 Hustota zalidnění: 114/km2 Úřední jazyk: portugalština Národnost: portugalci (plus menší počet přistěhovalců z afriky a východní…

Rozloha:  92 345 km2
Počet obyvatel: 10 677 000
Hustota zalidnění: 114/km2
Úřední jazyk: portugalština
Národnost: portugalci (plus menší počet přistěhovalců z afriky a východní Evropy)
Náboženství: 85% římskokatolické
Nejvyšší hora:  Mount Pico (2 351 m.n.m.) – leží na Azorských ostrovech
Hlavní město: Lisabon
Státní zřízení: republika
Hymna: A Portuguesa (Portugalská píseň)
Měna: euro
Časová zóna: Utc 0

Přírodní podmínky:

Portugalsko leží na západním pobřeží Pyrenejského poloostrova.  Patří k němu i ostrovy Madeira a Azory, které leží v Atlantském oceánu. V jižní části Portugalska při pobřeží je rozsáhlá nížina. Směrem k španělským hranicím se terén zvedá. Ve středu země se nachází pohoří Serra da Estrela, jehož největší hora měří 1991 metrů. Ze Španělska přitékají řeky Tejo, Douro, hraniční Minho a Guadiana. Počasí v Portugalsku je středomořské, ale je ovlivňováno oceánem. Na severu Portugalska je hodně srážek celoročně, na jihu prší více méně jen v zimě a počasí je zde podobné jako v celém středomoří.

Hospodářství:

Portugalsko je nejchudší země tzv. západní Evropy, Česká republika dosáhla v přepočtu na jednoho obyvatele její úrovně v roce 2006. Byť se hospodářský rozvoj země od roku 1986 po vstupu do Evropského společenství postupně zlepšil, klesla nezaměstnanost a výrazně stoupla životní úroveň, země má stále problémy zvláště z důvodu rozpočtové politiky. Jistou zajímavostí je že hlavní úlohu v hospodářství země hrají malé a střední podniky, které zaměstnávají více jak 80 procent populace. Nejvyšší podíl v HDP mají služby, jejichž podíl za 10 let vzrostl o 10 procent na více než 70 procent. Následuje průmysl, energetika a stavebnictví s 25 procenty. Byť je Portugalsko u nás známo hlavně zemědělstvím a rybolovem, tak jeho podíl na tvorbě domácího produktu neustále klesá.  

Politické zřízení:

Portugalsko je od pádu diktatury v roce 1974 demokratickou zemí (první svobodné volby byly až o dva roky později). V čele Portugalska stojí přímo volený prezident na pětileté období, může být zvolen maximálně dvakrát za sebou. Parlament je jednokomorový  a má 230 poslanců volených na 4 roky, pokud prezident nerozpustí parlament a nevypíše nové volby.