Tavira


Tavira patří mezi jedno z nejhezčích městeček (přibližně 25 tisíc obyvatel) Algarve. Není přímo přímořským městem, ale to nemění nic na jeho kouzelnosti. A ačkoliv návštěvníci Portugalska se většinou koncentrují na plážích a při oceánu, Tavira stojí alespoň za malý výlet. Španělské hranice se nachází přibližně třicet kilometrů od Taviry, letiště ve Faro je vzdálené asi o deset kilometrů dále.

Město se rozkládá po obou březích řeky Gilao. Nad vodou vidíte tradiční doby s trojúhelníkovými krovy a řadami balkónů a velkou atrakcí je i zdejší Římský most (ačkoliv to název naznačuje, nejedná se o antickou stavbu). Je zde hodně kavárniček a restaurací, které se plní zvláště v podvečerní době a zpříjemnňují porcházky městečkem. Stará Tavira se nachází na kopci na jižní straně řeky a kraluje jí středověký hrad. Dnešní podoba hradu je z 17. století, ale osídlení zde bylo již v neolitických dobách a první město se zde nacházelo už v dobách starověkých Féničanů.

Většinu zajímavých věcí najdete přímo u řeky nebo blízko ní. Je zde pěší zóna, rybářský přístav (ve středověku byla Tavira významným přístavním městem, ze kterého vyplouvaly známé objevitelské expedice, to skončilo přibližně v 17. století, kdy říční bahno učinilo zdejší přístav nepřístupným pro větší lodě) a staré město i s hradem. Blízko starého města se nachází autobusové nádraží. Čtvrt hodiny pěšky jihozápadně se pak nachází i nádraží vlakové. V centru je parkování pouze placené. Informační kancelář pro turisty lze najít v dolní části starého města vedle Migreja de Misericordia.

Tavira může být velmi zajímavým centrálním bodem pro část turistů, kteří místo ležení na pláži chtějí zdejší region navštívit trochu aktivněji. Je totiž relativně blízko mnoha zajímavých míst a to nejen v Portugalsku, ale také v blízkém (autem je to přibližně půl hodinky) Španělsku. Cádiz či Cordoba jsou totiž podobně vzdálené jako například Lisabon, který bývá pro většinu lidí vstupní branou při návštěvě Portugalska.

2 210 x přečteno

Comments are closed.