Lublaň

Lublaň (slovinsky Ljubljana a německy Laibach), ležící na řece Lublanici, je sice hlavním a největším městem Slovinska, ale mezi hlavními…

Lublaň (slovinsky Ljubljana a německy Laibach), ležící na řece Lublanici, je sice hlavním a největším městem Slovinska, ale mezi hlavními městy v Evropě patří rozhodně k těm nejmenším – má přibližně 270  tisíc obyvatel. Z tohoto počtu jednu pětinu dělají studenti, díky čemu je i Lublaň velmi mladým městem. Město je od června do září sídlem mnoha krásných a zábavných festivalů a koncertů, ale další se odehrávají mimo toto období, jako například mezinárodní festival umění v říjnu,  svátek vína v listopadu či mezinárodní filmový festival v prosinci.

Město  Lublaň lze projít relativně rychle (co i naznačuje nepříliš velký počet obyvatel), ale ta procházka rozhodně nebude ztraceným časem.  Tu byste určitě měli začít na starém městě a na jeho Starém náměstí, pro české oko bude ono spíše mírně netradiční, protože více než náměstí připomíná ulici. Hrad čnící nad městem je jedním z mnoha v řadě co Lublaň měla (přesněji tím posledním postaveným po požáru v roce 1511), opevněná osídlení totiž v tomto městě můžete najít už v dobách antických, kdy Keltové zde měli své oppidum neboli opevněné sídlo. Kromě návštěvy hradu a starého města by se nemělo také zapomenout na Národní muzeum z památkami z doby antické či na Národní galerii a Etnografické muzeum. A rozhodně trochu své pozornosti věnujte i mostům, velmi zajímavý je most Trojitý, který vznikl v 19. století a pak k němu byly přidány ještě dva další.

Lublaň stojí za to poznat i z její gastronomické strany. Zdejší kuchyň – a vlastně nejen kuchyň lublaňská, ale dá se to říci o kuchyni v celé zemi – je směskou všech kuchyní které Slovinsko obklopují, čili najdete zde nádechy kuchyně italské i rakouské, maďarské a samozřejmě vůně a chuti z všemožný balkánských sporáků, tábořišť a grilů. Štrůdl a vídeňský řízek tady potkáte velmi často, stejně tak guláš nebo ravioli, dobrůtkou lokální je ale například Potica, čili výborná sváteční ořechová roláda.