Články o zemi ‘Finsko’


Mariehamn

Saturday, July 28th, 2012

Mariehamn je hlavním městem Aland (nebo Alandských ostrovů). Žije zde přibližně třetina obyvatel celého souostroví a protože to je spíše řídce osídlené, tak to znamená pouhých deset tisíc obyvatel. Město není možné brát za úplně bezvýznamné, protože Alandy jsou finskou autonomní oblastí, která má navíc specificky upravený vztah s EU.

(more…)

Turku

Sunday, May 13th, 2012

Turku je město, které se nachází v jihozápadní části Finska. Až do začátku devatenáctého století bylo metropolí této země, později jeho roli převzaly Helsinky. Jde o důležitý přístav, ale také z důvodu své historie je oblíbeným (ne li nejoblíbenějším) cílem turistických výprav, které míří na sever Evropy.  Je zde výrazně vidět silný švédský vliv.

(more…)

Espoo

Saturday, April 7th, 2012

Espoo je často považováno za příklad toho, jak je možné skloubit novodobý rychlý rozvoj města s dobrým vztahem k okolní přírodě. Jde o město ležící v jižní části Finska, hned vedle metropole, které má druhý největší počet obyvatel v zemi. Občas bývá spolu s Vantaa a Kauniainen ozančováno za souměstí tzv. velké Helsinky.

(more…)

Rauma

Thursday, March 1st, 2012

Město Rauma leží v jihozápadní části Finska při pobřeží Botnického zálivu. Jeho nádherné staré město a památky, jsou místem, kde se asi zastavil čas a jejich hodnotu ukazuje i fakt, že byly zapsány na listinu světového dědictví UNESCO.  Jde o pátý největší finský přístav, nejdůležitější roli kromě loděnic zde hraje dřevozpracující průmysl.

(more…)

Rovaniemi

Sunday, December 11th, 2011

Rovaniemi ležící blízko polárního kruhu je hlavním městem nejsevernějšího finského kraje Laponska. Žije v něm přibližně 60 tisíc obyvatel. Jde velmi moderní město, před druhou světovou by spíše než významné město Rovaniemi slušel název obchodní stanice a to co tam bylo, bylo Němci v roce 1944 zničeno.

(more…)

Tampere

Monday, November 21st, 2011

Tampere je třetím největším městem ve Finsku, které má něco přes 200 tisíc obyvatel. Leží ve vnitrozemí v jihozápadní části země v provincii Hame. Leží mezi jezery Nasijarvi a Pyhajarvi, oddělené výškovým rozdílem 18 metrů, který zde umožnil vystavět velkou hydroelektrárnu. Tampere je také jedním z nejprůmyslovějších v celém Finsku a díky tomu se mu občas  také říká finský Manchester.

(more…)

Helsinky

Monday, November 7th, 2011

Helsinky (pokud to někoho vidíte psát Helsinki, tak se nemusí jednat o chybu, protože měkké i je na konci ve finštině) je hlavní a zároveň největší město Finska, které se nachází přibližně ve středu Finského zálivu. Helsinky zabírají plochu přibližně 700 kilometrů čtverečních a město má kolem 600 tisíc obyvatel.

(more…)

Stručná historie Finska

Wednesday, October 12th, 2011

Dnešní Finsko bylo v období kolem začátku našeho letopočtu osídleno jen velmi řídce různými laponskými kmeny. Ale kolem roku 100 našeho letopočtu se na pobřeží Estonska objevily kmeny Finů, které se začaly přeplavovat do Finska a pomalu ho osidlovat. Ale tyto kmeny nevytvořily nic, co by připomínalo klasickou státní strukturu.

(more…)

Finsko obecně

Saturday, October 8th, 2011

Rozloha: 337 000 km2
Počet obyvtel: 5 400 000
Hustota zalidnění: 16/km2
Úřední jazyk: finština
Národnost: finové (95%+), švédi, rusové, estonci, laponci
Náboženství: luterání (80 %)
Nejvyšší vrchol:  Halti 1324 m.n.m.
Hlavní město: Helsinki
Státní zřízení: republika
Hymna: Maamme (Naše zem)
Měna: Euro
Časová zóna: Utc +2 (more…)