Mariehamn

Mariehamn je hlavním městem Aland (nebo Alandských ostrovů). Žije zde přibližně třetina obyvatel celého souostroví a protože to je spíše…

Mariehamn je hlavním městem Aland (nebo Alandských ostrovů). Žije zde přibližně třetina obyvatel celého souostroví a protože to je spíše řídce osídlené, tak to znamená pouhých deset tisíc obyvatel. Město není možné brát za úplně bezvýznamné, protože Alandy jsou finskou autonomní oblastí, která má navíc specificky upravený vztah s EU.

Historie města Mariehamn není nijak dlouhá. Bylo založeno v roce 1861 během ruského panování carem Alexandrem, který je pojmenoval podle své ženy Marie. Od začátku bylo spojeno s mořem, což znamenalo, že živilo ho hlavně rybářství a námořní plavba. V tomto městě také žil a pracoval jeden ze známějších rejdařů první poloviny devatenáctého století Gustaf Erikson. To jméno asi v Česku moc známé nebude, ale to není nic moc divného, když naše země moře nemá. Pan Erikson se do dějin zapsal jako poslední velmi významný majitel obrovské flotily plachetnic. Desítky jeho lodí pod plachtami brázdily oceány ještě ve třicátých letech a převážely převážně obilí z Austrálie do Evropy. Z jeho velké flotily se dochovala například plachetnice Pommern, která je zakotvena ve městě Mariehamn.

A tím se dostáváme pomalu i k památkám či zajímavostem, které město může návštěvníkovi nabídnout. Jednou z nich je právě Pommern, který funguje jako muzeum a je možno v něm shlédnout, jak se tehdy na lodích žilo a pracovalo. Toto muzeum patří mezi jedno z nejnavštěvovanějších míst na ostrově. Poblíž Pommern se nachází Mořské muzeum, které expozici rozšiřuje o informace o dalších lodích a také návštěvníkům ukazuje různé památky a zajímavosti z těchto lodí. Čtvrt hodiny poklidné chůze pěšky od tohoto místa je Alandské muzeum, kde návštěvník může získat informace o historii ostrovů. A je zmapovaná opravdu velmi pečlivě již od prehistorických období až do dnešních dnů, včetně turisticky velmi atraktivního vikingského období. A hned vedle poté člověk může navštívit umělecké muzeum, které svou exposici mění podle sezóny. A pokud máte rádi koupání ve studenějších vodách, můžete zde navštívit i tři veřejně přístupné pláže.  Pro ty co preferují vodu přeci jen o něco teplejší, je zde na třech a půl tisících metrech čtverečních moderní koupaliště Mariebad.