Rovaniemi

Rovaniemi ležící blízko polárního kruhu je hlavním městem nejsevernějšího finského kraje Laponska. Žije v něm přibližně 60 tisíc obyvatel. Jde…

Rovaniemi ležící blízko polárního kruhu je hlavním městem nejsevernějšího finského kraje Laponska. Žije v něm přibližně 60 tisíc obyvatel. Jde velmi moderní město, před druhou světovou by spíše než významné město Rovaniemi slušel název obchodní stanice a to co tam bylo, bylo Němci v roce 1944 zničeno.

Aktuální vzhled města Rovaniemi vděčí za svou podobu moderním návrhům architekta Alvara Aalto. Město trochu připomíná rohy soba, ale poznat je to jen z leteckého pohledu. Z hlavní ulice Hallituskatu totiž vychází další ulice právě přesně v tomto tvaru. V únoru město návštěvníkům nabízí velký festival polární záře, se kterým je spojeno velké množství různích kulturních i sportovních aktivit. Následující měsíc je zase vyhrazen lyžařům všeho druhu, kteří si užívají svůj sport v Ounasvaara. V červnu zase festival Jutajaiset nabízí ukázku oslav laponské kultury a tradic.

Z městských muzejí rozhodně stojí za zmínku továrna na nože Marttiini, ano továrna, producent velmi známých (a je nutno řici že oprávněně velmi pozitivně) finských nožů.  Je zde menší expozice s produkty a dokumentací k nim a samozřejmě také prodejna, kde slavné finské nože můžete koupit. Další zajímavé muzeum je Arktikum, kde si návštěvník může prohlédnout flóru i faunu jaká je v Arktidě k vidění – pokud vyrazíte do okolí města, tak určitě určitý nádech toho, co by vás za polárním kruhem čekalo velmi rychle najdete, zvláště v zimním období. No a rozhodně při návštěvě Rovaniemi by se nemělo zapomenout také na alespoň krátký skok nakouknout Santa Klausovy vesničky (ano tento k nám ze západu přicestovalý pán, co nahradil rudého tuláka Mrazíka z východu, prý má zde sídlo, kde žije i se svými soby). Když už ji navštívíte, určitě si nenechte ujít možnost odeslání někomu, kde má Santa Klause rád pravý sanťácký pohled se Santovou známkou (a je možné zařídit i doručení podle potřeb přesně na svátky).