Mellieha

Mellieha je nejsevernější městečko na ostrově Malta. Má přibližně sedm tisíc obyvatel a je oblíbenou letní destinací turistů, kteří Maltu…

Mellieha je nejsevernější městečko na ostrově Malta. Má přibližně sedm tisíc obyvatel a je oblíbenou letní destinací turistů, kteří Maltu navštěvují.

Mellieha získala své jméno díky těžbě soli, která se v jejím okolí kdysi odehrávala (melh je maltské slovo pro sůl), ale již dávno zde těžební práce v solných dolech neprobíhají. Lidský zásah byl ukončen a dřívější doly jsou dnes kouzelnou ptačí rezervací Ghadira Bird Sanctuary. Nejvýznamnější stavbou, kterou Mellieha nabízí je kostel z roku 1948. Na první pohled se může zdát, že je to mladá a bezvýznamná stavba. Ale zdání samozřejmě klamem.  Tato církevní budova  se totiž může pochlubit bohatým podzemím s jeskynní kaplí Panny Marie, které vzniklo přibližně kolem  pátého století našeho letopočtu – zde je také možno obdivovat dva tisíce let starou fresku této paní. Ta má být podle pradávné legendy dokonce dílem přímo apoštola Lukáše, tudíž by měla být ještě staršího data.  Vědci ale, jak už to většinou v podobných případech bývá, s legendou nesouhlasí, ale i ti označují obraz za staré a vzácné dílo – jen jeho původ umisťují přibližně do dvanáctého století. Mellieha má obchodní centrum kolem Mellieha Bay, zde se také nachází i největší koncentrace hotelů a ubytovacích kapacit, stejně tak jako hlavní služby, čili například výborné restaurace s maltskou kuchyní.

Pokud se z městečka Mellieha vydáte na východ, můžete obdivovat poslední velkou stavbu johanitů, jakou je Selmun Palace, neboli zámek z konce osmnáctého století. Další památkou je Červená věž (která je  také nazývaná věž svaté Agáty), obranná stavba z roku 1649.  Moderní atrakcí je nedaleká Anchor Bay, kde se v roce 1979 filmoval Pepek námořník, a vesnička která po natáčení zbyla, se dnes lidově nazývá Pepkovou vesnicí. Blízko městečka na poloostrůvku se nachází hodně hezkých zátočin s plážemi, které se hodí jak pro potápění, tak pro lenošení u moře.  Cirkewwa zase nabízí možnost přepravy na ostrovy Comino a Gozo.