Ko Chang

Ko Chang (nebo také Koh Chang) je druhým největším thajským ostrovem. Leží blízko thajského východního pobřeží u hranic s Kambodžou,…

Ko Chang (nebo také Koh Chang) je druhým největším thajským ostrovem. Leží blízko thajského východního pobřeží u hranic s Kambodžou, přibližně 300 kilometrů od Bangkoku. Jméno v překladu znamená Sloní ostrov ale ne proto, že by zde původně žili sloni, ale protože je svým tvarem připomíná. Ostrov je veliký přes 400 kilometrů čtverečních, má kopcovitý ráz (nejvyšší vrchol má 744 metrů), vnitřní část je porostlá džunglí a žije zde něco více než 5 000 stálých obyvatel. Ko Chang je spíše klidnější destinací pro turisty, kromě krásných letovisk zde jsou spíše jen menší vesničky. Počasí zde je podobné jako v celém Thajsku, v létě až do konce září je zde větší počet srážek, teploty jsou neustále příjemné (i díky vlivu moře) nad dvacet stupňů.

 

Ko Chang nemá nějaký větší historický význam, před druhou světovou válkou, ho téměř nikdo neznal (bylo zde pár zemědělských vesniček a také se objevovalo pirátství) a teprve během ní se zde odehrála námořní bitva mezi francouzským a thajským loďstvem, kterou Francouzi vyhráli (také měli výraznou převahu) a potopili pár thajských lodí. Později ostrov se stal známější díky svému národnímu parku založenému na začátku osmdesátých let minulého století (který zahrnuje jak ostrov Koh Chang, tak i dalších 51 okolních menších ostrůvků) a hlavně turistice.  Rychlý rozvoj nastartovalo pak rozhodnutí thajské vlády podpořit výstavbu zdejší infrastruktury v roce 2000.

Ko Chang je dnes oblíbený pro svoji klidnější atmosféru, kdo hledá více vzrušení, měl by si spíše vybrat ostrovy Ko Samui nebo Phuket. Kdo ale chce obdivovat nádhernou přírodu, poloprázdné pláže, krystalický čisté moře a při tom nebýt rušen davy lidí, tak pro něho je ostrov jako stvořený. Ale samozřejmě není zde nějaká pustina, ostrov se rozvíjí, vzniká zde turistické zázemí, jsou zde restaurace, bary i obchůdky. A kromě normálních odpočinkových aktivit na plážích lze se tady navštívit pořádně národní park (džungli, lodí okolní ostrůvky a hlavně několik krásných vodopádů) nebo se potápět. 

Ko Chang – Dovolená a Ubytování