Kras


Kras je horské vápencové území ve Slovinsku jehož součástí je i stejnojmenná plošina. Právě díky tomuto přírodnímu útvaru vzniklo v 19. století slovo kras, které se potom používá pro podobné celky (slovenský kras, moravský kras a pod.). Slovinský Kras se nazývá jinak také Pravým, Originálním či Klasickým krasem.

Kras je naprosto typickým útvarem tohoto druhu. Vápencová údolí, skalky, potůčky, objevující se a mizící říčky a jezera a samozřejmě obrovské množství jeskyň. Mezi asi nejznámější a nejkrásnější patří zapsané na seznam UNESCO Škocjanské jeskyně. Ty jsou nejen krásné, ale také historicky významné, protože se zde nachází i velmi významné archeologické vykopávky objevující artefakty z doby deset tisíc let před naším letopočtem, kdy v těchto jeskyních bylo významné poutní místo.

Kromě klasických krasových atrakcí v regionu najdete toho ještě více, olivové háje, červené víno Teran, staré kostely a nebo veleslavnou šunku pršut. Zámeček Rihenberk byste si také nemuseli nechat ujít a městečko Štanjel  a jeho krásné zahrady Ferrari může být velmi příjemnou odpočinkovou zastávkou. Kras stojí za to navštěvovat kdykoliv kromě zimy. To je tu příjemné teplé podnebí bez nějakých přehnaných srážek. Ale v zimě zde vanou velmi studené větry „burja“, které kazí kouzlo návštěvy Krasu a co víc, páchají i velké škody v lesích a na obydlích. Takže pokud chcete navštívit slovinský jadiný a pravý Kras, náplánujte si to pokud možno na přelom léta a podzimu či jara (aby nebylo i moc vedro). 

2 376 x přečteno

Tags:


Comments are closed.