Drákulův hrad Bran

Bran ležící přibližně třicet kilometrů od Brašova je téměř povinnou zastávkou většiny turistických výletů do Rumunska, protože právě zde leží tzv.…

Bran ležící přibližně třicet kilometrů od Brašova je téměř povinnou zastávkou většiny turistických výletů do Rumunska, protože právě zde leží tzv. Drákulův hrad.

Památky připomínající Vlada Napichovače (Tepes) Drákulu zde koupíte na každém kroku, pomalu se člověk bojí odklopit záchodové prkénko, aby tam na něj nevykoukla podobizna tohoto rozverného knížete s velmi specifickými zálibami. Ale všeobecný útok kýče by neměl zakrýt prostý fakt, že Bran je velmi malebným místem, kde trochu komerce člověk může přetrpět a odveze si jen příjemné zážitky. Drákulův hrad byl postaven v letech 1377-82 na rozkaz uherského krále Ludvíka z Anjou. Jeho hlavním úkolem byla ochrana obchodních cest a průsmyků před tureckými útoky. Jeho důležitou roli v obchodu potvrdila i další historie, kdy ho pod správu převzalo na konci 15. století  město Brašov, které z velké části právě z obchodu žilo. V jeho další historii asi toho příliš zajímavého či vynikajícího mimo všední realitu nebylo, protože skoro nic o něm není známo, až do 20. století, kdy ho město věnovalo rumunské královské rodině.

Drákulův hrad je typickou horskou pevností s několika baštami, malým nádvořím a velmi hlubokou skoro šedesáti metrovou studnou. V polovině patnáctého století Jan Hunyady se rozhodl pevnost posílit a rozestavět, čímž vzdal hold původnímu záměru výstavby právě v tomto místě. Pozděgotické elementy jsou ještě o něco starší, pochází z konce téhož století a jejich autory jsou pravděpodobně stejní architekti jako ti, kteří postavili známý Černý kostel v Brašovu. V roce 1619 hrad částečně shořel, ale znovuvystavěl ho Gábor Bethlen. Dnešní podobu vděčí velké přestavbě z druhé poloviny devatenáctého století, kterou provedl francouzský architekt Viollet le Duc (je to něco jako naše romantická úprava hradu Karlštejn).