Články o zemi ‘Rumunsko’


Bukurešť

Středa, 31 července, 2013

Bukurešť je hlavním a největším městem v Rumunsku. Nachází se v jihovýchodní části země u řeky Dambovita. Žije zde na ploše kolem dvou set kilometrů přibližně dva miliony obyvatel. Kdysi se jí říkalo Paříž východu, dnes tento název trošku zanikl, protože zajímavé památky jsou dnes hodně promíchané s nepříliš zajímavým a nebo velmi monumentálním socrealistickým betonem.

(Pokračování textu…)

Biertan

Pátek, 3 května, 2013

Biertan je obec (žije zde přibližně tisíc šest set obyvatel) v jižní části Sedmihradska v župě Sybin, kterou proslavil její opevněný kostel. Ten a také velmi zachovalá architektura okolních vsí byly v roce 1993 zapsány na seznam světového dědictví UNESCO, což je jen důkazem jejich velké historické, ale i turistické atraktivity.

(Pokračování textu…)

Satu Mare

Úterý, 10 dubna, 2012

Satu Mare je hlavním městem stejnojmenné župy na severozápadě Rumunska. Žije zde něco přes sto tisíc obyvatel a je důležitým administrativním i průmyslovým sídlem, které má i vlastní letiště. Zajímavé je i faktem, že zde žije velmi výrazná, téměř čtyřiceti procentní maďarská menšina (dokonce se dá říci, že je zde možné žít celý život a neznat jediné rumunské slovíčko).

(Pokračování textu…)

Delta Dunaje

Pondělí, 23 května, 2011

Delta Dunaje je jedním z nejhezčích míst v Rumunsku. Vše se zde podřizuje obrovské řece, jakou Dunaj bezpochyby je, která po velmi dlouhé pouti přes mnoho evropských měst konečně ústí do moře. Krásnou deltu Dunaje obdivovali lidé už v dávných dobách, a bylo rozhodně proč, což každý návštěvník pochopí asi okamžitě po příjezdu.

(Pokračování textu…)

Drákulův hrad Bran

Pátek, 29 dubna, 2011

Bran ležící přibližně třicet kilometrů od Brašova je téměř povinnou zastávkou většiny turistických výletů do Rumunska, protože právě zde leží tzv. Drákulův hrad.

(Pokračování textu…)

Fagaraš

Středa, 11 března, 2009

Fagaraš (rumunsky Muntii Fagaras nebo Fagarasuluji) jsou nejvyšším horským pásmem, které odděluje Transylvánii od jižní části Jižních Karpat a zároveň také nejvyšším pohořím Rumunska s nejvyšší horou Moldoveanu, která se tyčí do výše 2544 metrů nad mořem.

(Pokračování textu…)

Bucegi

Středa, 11 března, 2009

Rumunské hory Bucegi jsou rájem pro nadšence chození po horách, kteří se chystají na nějakou náročnější túru a hledají místo, kde by mohli nabrat kondičku. Jsou velmi dobře značené, takže zde téměř nelze zabloudit a je zde dostatek horských chat (zvaných cabana) , které nabízí nocleh a stravu milovníkům chození po horách i lyžařům po celičký rok.

(Pokračování textu…)

Sibiň

Pátek, 27 února, 2009

Sibiň (Sibiu nebo také německy Hermannstadt a maďarsky Nagyszeben) je významné město v Rumunsku v Sedmihradsku, které čítá přibližně 170 tisíc obyvatel. Je důležitým centrem kultury, vědy a průmyslu, ale turisty přitahuje svou bohatou historií a díky ní krásně zachovalou starou částí města. Je také velmi výhodnou základnou pro další cestu na blízký Fagaraš.

(Pokračování textu…)

Oradea

Středa, 25 února, 2009

Oradea je rumunské město ležící blízko hranic s Maďarskem v Transylvánii. Má přibližně dvěstě tisíc obyvatel. Ve městě může mít člověk dojem, že čas se zastavil, zvláště v centru obklobeném socrealistickými skvosty, kde můžeme najít nádherně zachovalé budovy z dob slávy a moci rakouskouherského impéria.

(Pokračování textu…)

Sinaia

Sobota, 21 února, 2009

Sinaia je známým rumunským horským střediskem, ležícím ve výšce kolem 800 metrů nad mořem přibližně 50 kilometrů jižně od Brašova. Obývá ho přibližně 14 tisíc stálých obyvatel. Toto město uzavírá z jižní strany údolí Prahova. Je známo také svým zámkem Peles, který leží na svazích zalesněných hor Bucegi. Díky své krásné poloze je Sinaia známa i pod názvem Perla Karpat. Počasi je horského typu, průměrná teplota v červnu je 15 stupňů a v lednu -4 stupně. Sníh se zde objeví v listopadu a mizí mezi březnem a dubnem – i když není úplně neobvyklý sníh i na začátku května.

(Pokračování textu…)

Stručná historie Rumunska

Pátek, 13 února, 2009

V starověku území dnešního Rumunska obývali Skytové, Thrákové a jejich příbuzní Dákové (na pobřeží Černého moře byly také řecké kolonie). Dácké království, které největší rozsah získalo někdy v prvním století našeho letpočtu dobyl definitivně v druhé dácké válce římský císař Traján (bylo to roku 106 n.l.). Z části území se poté stala římská provincie, kterou při stěhování národů začaly najíždět různé kmeny (římany vytlačili Gótové) a kolem šestého století se zde objevili i Slované.

(Pokračování textu…)

Rumunsko obecně

Pátek, 13 února, 2009

Rozloha: 238 391 km2
Počet obyvtel: 22 246 862
Hustota zalidnění: 93/km2
Úřední jazyk: rumunština
Národnost: 90% Rumuni, 6,6% Maďaři, 2,5% Romové
Náboženství: 87% pravoslaví, 7,5% protestantské, 4,7% římskokatolické
Nejvyšší hora: Moldoveanu (2 544 m.n.m.)
Hlavní město: Bukurešť
Státní zřízení: republika
Hymna: Deşteaptă-te, române! (Probuď se, Rumune)
Měna: rumunský leu
Časová zóna: Utc +2

(Pokračování textu…)