Sinaia


Sinaia je známým rumunským horským střediskem, ležícím ve výšce kolem 800 metrů nad mořem přibližně 50 kilometrů jižně od Brašova. Obývá ho přibližně 14 tisíc stálých obyvatel. Toto město uzavírá z jižní strany údolí Prahova. Je známo také svým zámkem Peles, který leží na svazích zalesněných hor Bucegi. Díky své krásné poloze je Sinaia známa i pod názvem Perla Karpat. Počasi je horského typu, průměrná teplota v červnu je 15 stupňů a v lednu -4 stupně. Sníh se zde objeví v listopadu a mizí mezi březnem a dubnem – i když není úplně neobvyklý sníh i na začátku května.

Město vzniklo na konci 17. století, když zde byl založen stejnojmenný klášter. Sinaia je také oblíbeným lyžařským centrem. O její popularitě svědčí i obrovské množství dřevěných stánků, které lze najít při cestě směrem na Brašov. Nejlepší lyžařské trasy jsou dostupné z lanovky dojíždějící na místo zvané Furnica – je jich dostatek a mají různý stupeň obtížnosti.

Hlavní tepnou Sinaie je ulice Carol I. a několik desítek metrů od ní vzdálená Calea Prahovei – na ní leží i železniční nádraží. Aby člověk dorazil z nádraží do centra stačí se nasměrovat na horu na schody vedoucí na bulvár Carola I. přímo do parku u muzea. Město se nachází na jihovýchodních svazích hor Bucega západně od bulváru. Dolní stanice lanovky je umístěna při ulici Cuza Voda za hotelem Montana.

3 064 x přečteno

Comments are closed.