Oradea


Oradea je rumunské město ležící blízko hranic s Maďarskem v Transylvánii. Má přibližně dvěstě tisíc obyvatel. Ve městě může mít člověk dojem, že čas se zastavil, zvláště v centru obklobeném socrealistickými skvosty, kde můžeme najít nádherně zachovalé budovy z dob slávy a moci rakouskouherského impéria.

Historie města má již více než tisíc let, kdy zde existovalo slovanské knížectví s hlavním městem v Biharei (blízko Oradey) – jsou tam stále ještě zbytky z tehdejší pevnosti. Slovanské panování zde netrvalo dlouho, po těžkých bojích okolí obsadila maďarská knížata z rodu Arpádů a na konci 11. století zde bylo založeno bistkupství ve Varadinum (tak se tehdy Oradea jmenovala). Biskupství výrazně zvýšilo význam města, které se stalo kulturním i náboženským centrem. V polovnině století třináctého se Oradea stala obětí tatarských nájezdů, ale brzy byla znovu vystavěna a opevněna. Turecká nadvláda zde netrvala dlouho, pouhých třicet let na konci století sedmnáctého. Rakouské panství se jako i v jiných částech císařství projevovalo starostí o rozvoj měst a zvláště v devatenáctém století Oradea těžila z této politiky – je ono považováno za období největšího rozkvětu města, které tehdy stanovilo důležitý bod na cestě mezi Vídní a Transylvánií.

Centrum Oradey se nachází kolem dvou náměstí oddělených od sebe řekou Crisul Repede. Jižní z nich – Piata Unirii – je větší a nachází se při něm radnice a tři kostely – také se z něho dostaneme k tvrzi z devatenáctého století a k tržnici.  Na druhé straně řeky je Piata Regele Ferdinand (také Piata Republicii) kde je velmi reprezentativní budova divadla a vede z něj známá pěší zóna Calea Republicii. Centrum je hezky opraveno.

3 601 x přečteno

Comments are closed.