Piran

Piran – také italsky Pirano – je nejoblíbenějším městem na slovinském pobřeží. Leží na konci úzkého poloostrova, který je také nejzápadnějším kouskem slovinské…

Piran – také italsky Pirano – je nejoblíbenějším městem na slovinském pobřeží. Leží na konci úzkého poloostrova, který je také nejzápadnějším kouskem slovinské části Istrie. Městečko má něco přes čtyři tisíce obyvatel a zabírá přibližně jeden kilometr čtvereční.

Piran je jednou z perel gotické benátské architektury, má mnoho úzkých romantických uliček a je to poznat i v létě kdy ho navštěvuje mnoho turistů pobývajících ve Slovinsku. Piran je starověkou osadou, jejíž název pravděpodobně pochází z řeckého slova pyr, které znamená oheň. Na konci poloostrova byl tehdy rozpalován velký oheň, který ukazoval lodím cestu do Aegidy (dnešní Koper). Římané, kteří po vítězství nad Ilyry a Kelty ovládli území dnešního Slovinska právě zde založili osadu a také jí dali dnešní jméno, neboli Piran. Po nich ovládali region Slované, Byzanc, Frankové a Aquileia. Po ní ve 13. století město na 500 let ovládly Benátky.

Na rozdíl od například Kopru, který se pod benátskou nadvládou bouřil, Piran své nové pány podporoval. Jistou roli v tom ale hrály samozřejmě peníze, protože to Benátky byly největším kupcem soli z Piranu. Dobré vztahy mezi městy měly ten efekt, že právě období benátské vlády je obdobím největšího rozvoje města, ve kterém vzniklo jak opevnění tak i nejkrásnější budovy. Když město přešlo do rukou Rakouska, začal jeho postupný úpadek nebo dalo by se říci spíše stagnace. Díky tomu ale je velmi dobře zachovalé a jeho památky jsou považovány za jedny z nejlepších na pobřeží a také jsou kulturní památkou.

Centrem města je Tartinijev trg, historickým centrem je Trg 1 Maja. Autobusové nádraží se nachází necelý půlkilometr jižně od Tartinijev trgu na nábřeží.