Portorož


Každá země, která má svůj kousek pobřeží má přinejmenším jedno letovisko, které je plně věnováno zábavě. Slovinsko není v tomto případě výjimkou a u něj tuto roli odehrává Portorož (nebo také italsky Portorose čili přístav růží). Toto pobřežní město má přibližně tři kilometry čtvereční a žije v něm něco přes dva tisíce obyvatel.

Portorož leží v písečné zátoce přibližně pět kilometrů jihovýchodně od Piranu. Je to město plné hotelů, restaurací, barů, cestovních kanceláří, obchodů, diskoték, pláží a samozřejmě také zábavylačných turistů. Písečné pláže jsou relativně rozlehlé a celkem čisté, navíc je zde možnost využití lázní. Zdejší lázně nabízejí i bahenní koupele. Vše záleží od vkusu návštěvníka, jeden se sem přijde léčit a druhý bavit. Ten kdo preferuje klid a rozjímání o samotě v přírodě tak toho Portorož asi moc nenadchne. 

Porotorož je velmi dobře obnoven, občas se mu také i říká Monte Carlo Jadranu. Většina zástavby při moři pochází z šedesátých a sedmdesátých let. Ale město má mnohem bohatší historii, protože osada zde existovala již ve třináctém století a o její ovládnutí (tudíž i výhodné zátoky) se točily neustálé boje. Do všeobecného povědomí ale Portorož vstoupil až v druhé polovině století devatenáctého, kdy rakousko-uherští důstojníci začali využívat jeho lázně, přesněji slavné bahenní koupele.

3 222 x přečteno

Comments are closed.