Casablanca

Casablanca (také Dar-Al-Bajda) je největším městem Maroka čítajícím více než 3 miliony obyvatel. Ačkoliv Maroko leží v Africe, tak Casablanca má…

Casablanca (také Dar-Al-Bajda) je největším městem Maroka čítajícím více než 3 miliony obyvatel. Ačkoliv Maroko leží v Africe, tak Casablanca má všechny vlastnosti západoevropských metropolí, ale pokud by někdo měl dojem, že je náhodou v Evropě, tak stačí jen, aby obrátil svůj zrak na jednu z největších zdejších památek a architektonických zázraků, na mešitu Hassana II.

Casablanca se začala rozvíjet spolu s příchodem Francouzů. Protektoři s Evropy vkročili s velkým urbanistickým záměrem a vystavěli moderní město s širokými bulváry, parky a veřejnými budovami, které ale se držely spíše lokálního stylu.  Ale historie Casablancy je samozřejmě starší. na místě západní čtvrti Anfa se nacházelo hlavní město kmene Berberů, který byl poražen až v roce 1188. Město později získalo jistou nezávislost a stalo se jedním z pirátských center. V druhé polovině patnáctého století město a jeho „podnikatelé“ začalo ohrožovat portugalský námořní obchod. Portugalci dlouho s ním bojovali a o sto let později ho i obsadili. Nazvali město Casa Branca, opevnili ho a udrželi se až téměř do konce 18. století. Později ho ale postihlo velké zemětřesení a Casablanca se téměř vylidnila. Například v roce 1830 zde žilo pouhých 600 obyvatel.

Hospodářsky vyspělé město vždy přitahovalo Maročany a to jak ty, kteří si chtěli prostě jen vylepšit hospodářskou pozici, tak i ty hladové po slávě a úspěších. Stejně jako v mnoha jiných velkých městech to způsobilo i vznik chudinských čtvrtí a bohatství se zde dokáže snoubit s nepředstavitelnou bídou.

Na pozadí bílých koloniálních budov zvláště vyniká místní barevná populace, která v tomto jak na Maroko velmi kosmopolitním městě mnohem méně dodržuje klasické zákazy a příkazy islámu. Zdejší mládež chodí na pláže a do klubů a vidět ženu z Casablancy v krátké sukni, na podpatcích  a nosící sluneční brýle není nic neobvyklého.

Srdcem města je náměstí Place des Nations Unies, ležící na jižním okraji mediny, ze kterého vychází hlavní ulice Casablancy. Nádraží Casa-Port se nachází přibližně 600 metrů severovýchodně od hlavního náměstí, hlavní nádraží Casa-Voyageurs leží přibližně dva kilometry od centra. Hlavní autobusové nádraží, Gare Routiere Ouled Ziane leží čtyři kilometry jihovýchodně od centra.  Nejdůležitější administrativní budovy se nachází v okolí náměstí Place Mohammed V. Jihozápadně od nich se nacházejí zelená plíce města neboli park Parc de la Ligue Arabe. Většina levných a středně drahých hotelů je umístěna blízko Ave des FAR, Ave Hassan II a Ave Lalla Yacout.  V Casablance je obvyklé časté měnění názvů ulic, není problém najít takové, které mají tři jména, proto je dobré na to pamatovat při koupi jakékoliv mapy.