Meknes


Meknes je město ležící v severním Maroku přibližně 130 kilometrů od hlavního města a 60 kilometrů od Fezu. Má kolem 1 milionu obyvatel. I když většina turistů co navštíví Maroko si spíše za první cíl vyberou Fez nebo Marakéš, tak Meknés by rozhodně neměl uniknout jejich pozornosti a pokud to je jen trochu možné, tak stojí za to se zde zastavit i na pár dní – Meknes přeci není jen tak bezdůvodně nazvývaný Versailles v Maroku.

Meknes je obklopen velmi úrodnou rovinou, která zajišťuje nejen městu ale i celému Maroku velké množství oliv, obilí, hroznů a citrusových plodů. Návštěva města také umožní návštěvu fenomenálnícho Moulay Idriss – svatého místa, kde je pohřben i zakladatel první vládnoucí dynastie a tajuplných a krásných antických zřícenin Volubilis.

Meknes má kolem 1000 let historie. V desátém století okolí bylo osídleno berberským kmenem Meknasa (podobnost s názvem města není náhodná). Velký rozvoj zde panoval za dynastií Almohadů a Marinidů, kteří rozestavěli medinu a město opevnili. S úpadkem těchto dynastií nastal i úpadek města, který trval přibližně dvě sta let. S příchodem Moulaye Ismaila (v roce 1672) se Meknes odrodil. Tento vládce si zde vytvořil hlavní město, začal stavět obrovský palác (nebyl nikdy dokončen) a vystavěl i dlouhé 25 kilometrů opevnění. Jeho smrt byla i velkou ranou pro Meknes a když byl později postižen zemětřesením, tak Mohammed III. přenesl hlavní město Maroka do Marakéše a význam Meknesu upadl. Meknes se zase začal znovu rozvíjet spolu s rozvojem turistiky před několika desítkami let.

Nádraží, jak vlakové tak autobusové se nachází na území ville nouvelle (tady má Meknes nové město postavené Francouzi), tam jsou také i dražší hotely a velká část zdejších restaurací, které návštěvníkovi dokážou nabídnout opravdu chutné arabské jídlo, ale také i moderní světovou kuchyni. Levnější hotely, kemp a hlavní turistické atrakce jsou umístěny ve starší části města.  Ze starého města do nového se jde pěšky příjemnou procházkou přibližně kolem dvaceti minut.

2 816 x přečteno

Comments are closed.