Články o zemi ‘Maroko’


Tetuan

Sunday, March 27th, 2011

Tetuan, od roku 1912 více než 40 let protektorát Španělska, je díky své medině zapsán na listinu památek UNESCO.

(more…)

Meknes

Wednesday, February 11th, 2009

Meknes je město ležící v severním Maroku přibližně 130 kilometrů od hlavního města a 60 kilometrů od Fezu. Má kolem 1 milionu obyvatel. I když většina turistů co navštíví Maroko si spíše za první cíl vyberou Fez nebo Marakéš, tak Meknés by rozhodně neměl uniknout jejich pozornosti a pokud to je jen trochu možné, tak stojí za to se zde zastavit i na pár dní – Meknes přeci není jen tak bezdůvodně nazvývaný Versailles v Maroku.

(more…)

Casablanca

Wednesday, February 11th, 2009

Casablanca (také Dar-Al-Bajda) je největším městem Maroka čítajícím více než 3 miliony obyvatel. Ačkoliv Maroko leží v Africe, tak Casablanca má všechny vlastnosti západoevropských metropolí, ale pokud by někdo měl dojem, že je náhodou v Evropě, tak stačí jen, aby obrátil svůj zrak na jednu z největších zdejších památek a architektonických zázraků, na mešitu Hassana II.

(more…)

Marakéš

Wednesday, January 28th, 2009

Marakéš (nebo také Marrakesh, Marrakech či Murakush)  je jedno z bývalých hlavních měst Maroka (také se Maroku tehdy říkalo Království Marakéše). Dnes ho obývá více jak jeden milion obyvatel a je třetím nevětším marockým městem. Spojení se světem zajišťuje Mezinárodní letiště Menara, se zbytkem Maroka ho spojuje jak dálnice tak železnice.

(more…)

Moulay Idriss

Sunday, June 29th, 2008

Moulay Idriss je důležitým náboženským centrem v Maroku. Městečko je položeno přibližně 30 kilometrů severně od Meknes a 3 kilometry od archeologického naleziště ve Volubilis – bývalého hlavního města římské provincie Mauretania Tingitana, které je zapsáno na seznam památek UNESCO. Moulay Idriss je poutním místem Maročanů, dokonce se i říká, že sedm poutí sem, k hrobce zakladatele arabského Maroka, nahradí pro muslimy velmi důležitou pouť do Mekky.

(more…)

Tanger

Thursday, May 29th, 2008

Tanger je město v severozápadním Maroku, vzdálené od hlavního města přibližně 200 kilometrů a od Gibraltaru vzdušnou čarou asi 80 kilometrů. Název pochází pravděpodobně od jména antické berberské bohyně Tinjis. Čítá přibližně 680 tisíc obyvatel a rozkládá se na 200. kilometrech čtverečních. Je po Casablance druhým nejdůležitějším průmyslovým městem Maroka s průmysly textilním, loďařským, hutnickým a chemickým. Průmysl se rozvíjí i díky zřízeným svobodným ekonomickým zónám. Velký význam pro město má i turistika, jejíž rozvoj podporují zahraniční společnosti stavějící nové hotely a potřebnou infrastrukturu. Mezinárodní dopravu zajišťuje letiště Ibn Batouta, které se nachází 15 kilometrů jihozápadně od centra města.

(more…)

Agadir

Sunday, May 25th, 2008

Agadir – berbersky Amazigh – je město položené v jihozápadním Maroku na pobřeží.  Název Agadir v berberštině znamená opevněnou sýpku. Město má kolem 200 tisíc obyvatel, s aglomerací to je kolem 680 tisíc. Je důležitým rybářským a přístavním městem, ale asi nejdůležitější pro Agadir je dnes turistika. Díky krásnému počasí, více než třema stům slunečným dním v roce a deseti kilometrům výtečných pláží je Agadir oblíbenou destinací pro návštěvníky z celého světa. Jeho ráz není tradiční, jak by člověk v Maroku předpokládal, je to rušné a moderní město. Mezinárodní dopravu zaručuje letiště Al Massira, které je přibližně dvacet kilometrů od centra Agadiru, v roce 2006 jeho služeb využilo téměř jeden a půl milionu cestujících.

(more…)

Stručná historie Maroka

Sunday, May 25th, 2008

První kontaky s civilizací se v Maroku objevily pravděpodobně někdy ve 12. století před naším letopočtem, kdy féničtí plavci a obchodníci hledali nové obchodní možnosti v západním středomoří. Záznamy o jejich koloniích se objevují někdy kolem 7. století před naším letopočtem – jejich příkladem jsou města Chellah, Mogador a Lixus. Fénické kolonie ovládalo Kartágo, která navazovalo obchodní vztahy s berberskými kmeny ve vnitrozemí.

(more…)

Maroko obecně

Sunday, May 25th, 2008

Rozloha: 446 550 km2
Počet obyvatel:  33 757 175
Hustota zalidnění: 70/ km2
Úřední jazyk: arabština
Národnost: Berberští Arabové
Náboženství: Islám 99%
Nejvyšší vrchol: Jebel Toubkal 4 167 m. n. m. (Džabal Tubkal)
Hlavní město:  Rabat (Ribát)
Státní zřízení: konstituční monarchie
Hymna: Hymne chérifien
Měna: marocký dirham
Časová zóna: GMT (0)

(more…)