Moulay Idriss

Moulay Idriss je důležitým náboženským centrem v Maroku. Městečko je položeno přibližně 30 kilometrů severně od Meknes a 3 kilometry…

Moulay Idriss je důležitým náboženským centrem v Maroku. Městečko je položeno přibližně 30 kilometrů severně od Meknes a 3 kilometry od archeologického naleziště ve Volubilis – bývalého hlavního města římské provincie Mauretania Tingitana, které je zapsáno na seznam památek UNESCO. Moulay Idriss je poutním místem Maročanů, dokonce se i říká, že sedm poutí sem, k hrobce zakladatele arabského Maroka, nahradí pro muslimy velmi důležitou pouť do Mekky.

Moulay Idriss (Moulay je Svatý, jinak také Idriss I nebo Idriss ibn Abdullah) byl jedním z vnuků Mohammeda, který po občanské válce uprchl do západní části tehdejšího muslimského světa. Do Maroka přijel v roce 787, usídlil se v tehdy ještě důležitém Volubilis, ale rozhodl se své sídlo založit poblíž, na kopci Zerhoun, který skýtal výrazně lepší možnosti obrany. Podařilo se mu sjednotit místní Berberské kmeny, které i přijaly islám, byť jeho vláda byla jen čtyřletá, byl svým hlavním nepřítelem slavným bagdádským kalifem Harunem Al Rashidem (ten od pohádek Tisíce a jedné noci) otráven. Město bylo později po něm i nazváno a jako zakladatel státu a zároveň příbuzný Mohammeda je považován za svatého. 

Nejdůležitější památkou ve městě je hrobka jeho zakladatele. Ta je ale pro nemuslimy uzavřená. Dá se na ni podívat buď z vrchu (nejlepší výhled je z restaurace Trois Boules d’Or  na Terrasse Sidi Abdallah el Hajjam)  a nebo dojít až před ní, kde je dřevěná závora. Před  více než 80 lety byl vůbec přístup do města pro lidi nevyznávající islám uzavřen. Ale dnes je možné ho navštívit a dokonce od roku 2005 marocká vláda rozhodla, že je možné se v něm i ubytovat (město byť bylo otevřeno, tak nevěřící ho museli před setměním opustit). Samozřejmě i dnes je nutno plně respektovat náboženské cítění Maročanů a zvláště se doporučuje jistá opatrnost při focení.  Další významnou památkou je Medressa, která byla postavena z kamene ze staveb rozpadajícího se Volubilisu – určitou raritou je zde moderní zelený minaret z roku 1939. Velký poutní festival a náboženský svátek ve městě se odbývá na konci srpna. Restaurace, internetové kavárny, obchůdky a nějaký větší ruch se koncentruje na hlavním náměstí, které žije až do večera.