Makarska

Makarska je menší město položené přibližně 60 kilometrů jihovýchodně od Splitu na pobřeží Jaderského moře. Rozkládá se na ploše 28…

Makarska je menší město položené přibližně 60 kilometrů jihovýchodně od Splitu na pobřeží Jaderského moře. Rozkládá se na ploše 28 kilometrů čtverečních a je obydleno necelými 14 tisíci obyvatel. Město je centrem a dalo i název oblíbené turistické destinaci, jakou je Makarská riviéra. Dopravit se lze autem nebo z letiště ve Splitu (případně i ze vzdálenějšího Dubrovniku) jezdí autobusy. Nejen město, ale i celá Makarská riviera je oblíbena jak díky krásnému položení, tak díky hezkému slunečnému počasí. Je zde více než 2750 slunečných hodin ročně, co je i na středomoří hodně. Teplota moře je v létě mezi 23 a 27 stupni, průměrná letní teplota vzduchu je kolem 25 stupňů.

První doložená zmínka o osídlení na místě Makarske je ze 4. století, kdy na mapě vojenských cest Tabula Peutingeriana se nachází římský přístav Inaronia (vznikl díky bezpečné zátoce, kterou tvoří malý poloostrůvek Svatého Petra a mys Osejava) a následuje pak údaj z roku 533 o městě Muccurum během synodu v Solinu (pobyt Římanů – a pravděpodobně i nějakého dřívějšího osídlení, potvrdily i archeologické nálezy na poloostrově a v centru města). Na začátku 7. století se zde začali osidlovat Slované, kteří založili Knížectví Neretva a Makarska se stala jeho centrem, bylo zde poraženo i benátské loďstvo v 9. století a benátčané pak pro jistotu pirátům z knížectví platilo za svobodnou plavbu. Ve století 12. se knížectví stalo součástí Chorvatského království. Město později obsadili Benátčané, kteří se o ně  přetahovali s Turky. Turci postavili opevnění kolem města, ale to se do dnešních dnů nedochovalo. Z doby vlády Turků pochází první použití jména Makarska, kdy se objevuje v dokumentech bosenského paši Mohameda Musina. Město tehdy sloužilo jako obchodní centrum pro výměnu zboží s jinými zeměmi při Jaderském moři. Na konci 17. století na dalších sto let ho znovu ovládli Benátčané, po nich s krátkou pauzou na vládu Francie se stalo až do konce první světové války součástí Rakouska (během jejich vlády se v Makarské posilovalo chorvatské národní obrození), po něm připadlo Jugoslávii a po jejím rozpadu Chorvatsku. V roce 1914 zde byl postaven první hotel a v meziválečném období cesty na makarskou riviéru byly velmi oblíbené i mezi Čechy.

Nejvíce památek v Makarské pochází z barokního období (po Turcích se zde nedochovalo de facto nic). Mezi nejvýznamnější patří františkánský klášter ze 16. století, kde se dnes nachází i muzeum vystavující lastury z celého světa. Ze století 17. pochází katedrála Svatého Marka. Dále jsou k vidění několikery barokní domy, kostely a paláce. Sezóna ve městě trvá od konce května až do začátku října, ale hlavním a nejoblíbenějším obdobím je červenec a srpen, kdy se město stává také centrem mnoha koncertů, literárních večerů a zábav – známé Makarsko kulturno ljeto.  Konají se tu také tenisové a šachové turnaje a veslařské závody.

Makarská riviéra je šedesátikilometrový pás (od města Omiš k řece Neretva) podél pobřeží Jaderského moře, který je široký pouze několik kilometrů a ohraničuje ho vápencový horský masiv Biokovo. To vytváří právě onu nezapomenutelnou atmosféru Makarské riviéry, kde na jedné straně máte krásné moře, čisté oblázkové pláže a nad vámi se hned zvedají vysoké bílé hory (na nejvyšší vrchol Sveti Jure měřící 1762 metrů se dá vyjít přímo z Makarské). Letoviska makarské riviéry tvoří městečka a vesnice Brela, Baska voda, Tucepi, Podgora, Drasnice, Igrane, Zivogosce, Drvenik, Zaostrog, Podaca, Brist a Gradac. Ubytování zde je možné jak v hotelích, tak apartmánech tak i v kempech.

Makarska – Ubytování a Dovolená