Články o zemi ‘Chorvatsko’


Záhřeb

Pondělí, 8 července, 2013

Záhřeb je hlavní a největší město Chorvatska. Má přibližně osm set tisíc obyvatel. Leží severně od řeky Sávy u úpatí pohoří Medvednica, kde se také nachází zajímavý národní park. Jedná se o významné politické a průmyslové centrum a také o důležitou dopravní křižovatku při cestě k Jaderskému moři.

(Pokračování textu…)

Dubrovník

Úterý, 16 dubna, 2013

Dubrovník, který se nachází na jihu Dalmácie, je často a oprávněně označován za jedno z nejkrásnějších měst Chorvatska – také je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Žije zde necelých padesát tisíc obyvatel a je velmi významným turistickým centrem regionu.

(Pokračování textu…)

Zadar

Sobota, 12 ledna, 2013

Zadar je metropolí severní Dalmácie (a ne oblíbenou postavičkou reklamních klipů jednoho mobilního operátora) u pobřeží Jaderského moře. Žije v něm necelých sto tisíc obyvatel. Jedná se nejen o důležité průmyslové centrum, ale je významný i z hlediska kultury. Nachází se zde vysoká škola, muzea a mnoho zajímavých památek.

(Pokračování textu…)

Ostrov Hvar

Sobota, 16 srpna, 2008

Hvar je hornatý ostrov ležící v Jaderském moři u dalmátského pobřeží v jižní části Chorvatska (nachází se téměř naproti městu Makarska). Zabírá plochu necelých 300 kilometrů čtverečních a je kolem 70-80 kilometrů dlouhý ale při tom je zároveň úzký jen mezi 4-10 kilometry, žije na něm kolem 11 tisíc stálých obyvatel. Největší město na ostrově nese stejné jméno čili Hvar a má něco přes 4 tisíce obyvatel. Nejvyšším vrcholem ostrova je hora Sveti Nikola (626 m. n. m.), řeky ani jezera se na ostrově nenachází a i průměrné roční srážky jsou zde nižší, počasí je zde považováno za jedno z nejlepších v Chorvatsku, je zde průměrně více než 2700 slunečných hodin ročně (proto je ostrov oblíbený také v chladnějších měsících – průměrná teplota v lednu je 9 stupňů, v červenci 25 stupňů). Tradiční zaměstnání na ostrově byl rybolov a zemědělství (vinná réva, olivy, fíky, rozmarýn, levandule), v dnešní době – i když oblíbenost Hvaru se datuje již od 19. století – se k nim přidala i práce v turistickém průmyslu. Hlavní dopravu na ostrov zajišťují trajekty ve Starym Gradu a Sučuraji, jsou zde i lodní linky ve městě Hvar a ostrov má lodní spojení nejen s Chorvatskem ale i s Itálií.

(Pokračování textu…)

Makarska

Neděle, 15 června, 2008

Makarska je menší město položené přibližně 60 kilometrů jihovýchodně od Splitu na pobřeží Jaderského moře. Rozkládá se na ploše 28 kilometrů čtverečních a je obydleno necelými 14 tisíci obyvatel. Město je centrem a dalo i název oblíbené turistické destinaci, jakou je Makarská riviéra. Dopravit se lze autem nebo z letiště ve Splitu (případně i ze vzdálenějšího Dubrovniku) jezdí autobusy. Nejen město, ale i celá Makarská riviera je oblíbena jak díky krásnému položení, tak díky hezkému slunečnému počasí. Je zde více než 2750 slunečných hodin ročně, co je i na středomoří hodně. Teplota moře je v létě mezi 23 a 27 stupni, průměrná letní teplota vzduchu je kolem 25 stupňů.

(Pokračování textu…)

Poreč

Sobota, 14 června, 2008

Poreč leží na západě poloostrova Istrie při břehu Jaderského moře. Ve městě žije přibližně 12 tisíc obyvatel a rozkládá se na ploše 147 kilometrů čtverečních – má dlouhou pobřežní linii, přibližně 37 kilometrů. Chlavní zdroj příjmů je turistika, kromě ní ještě je ve městě potravinářský průmysl. Dopravu do města zaručují silnice spojující je rychle s jinými velkými městy v Chorvatsku a Itálii, nejbližší mezinárodní letiště je v Pule. Počasí zde je podobné jako jinde u moře v Chorvatsku – teploty v létě dosahují 30 stupňů, teplota moře v létě může dosáhnout až 28 stupňů.  

(Pokračování textu…)

Rovinj

Pondělí, 9 června, 2008

Rovinj je město v Chorvatsku ležící na poloostrově Istrie při pobřeží Jaderského moře. Rozkládá se na ploše 88 kilometrů čtverečních a žije v něm 13,5 tisíce obyvatel – žije zde významná italská menšina a město je de facto dvojjazyčné. Dnes sice jeho historické jádro leží na poloostrůvku, ale původně to byl ostrov, který byl spojen s pevninou až v druhé polovině 18. století. Město kromě turistiky slouží i jako rybářský přístav a z okolí pochází známá dobrá vína Burgonjac a Malvazija.  Je zde příjemné počasí, co doakzuje i průměrná roční teplota 16 stupňů, v červenci je průměrná teplota vzduchu kolem 23 stupňů a vody více než 20 stupňů.

(Pokračování textu…)

Pula

Sobota, 7 června, 2008

Pula leží na jižním výběžku poloostrova Istrie na břehu Jaderského moře. Zabírá plochu 51 kilometrů čtverečních a žije v ní 62 tisíc obyvatel (hustota zalidnění přesahuje 1000 obyvatel na kilometr čtvereční). Podobně jako zbytek Istrie je známá díky svému příjemnému počasí (průměrná letní teplota je kolem 25 stupňů Celsia), klidnému moři a krásné přírodě. Kromě samozřejmé turistiky mezi nejdůležitější průmysl v Pule patří loďařství, stavebnictví a potravinářství. Jihovýchodně od města se nachází letiště, které obsloužilo v roce 2007 necelých 400 tisíc pasažérů. Dopravit je se možno ale i z letišť ze Záhřebu, Trestu, Lubljany nebo Rijeky a samozřejmě autem nebo vlakem.

(Pokračování textu…)

Trogir

Pátek, 6 června, 2008

Trogir je historické přístavní město na pobřeží Jaderského moře, které leží necelých 30 kilometrů západně od Splitu. Má přibližně 14 tisíc obyvatel. Původní město se nachází na malém ostrůvku mezi pevninou a ostrovem Čiovo – s tímto ostrovem město spojuje moderní zvedací most. Trogir se rozrostl jak na pevninskou část tak i na část na Čiovu. Ve městě je loďařský a farmaceoutický průmysl, jistou roli hraje rybářství, zpracovává se zde tabák a těží kámen, ale nejdůležitější je turistika – město a okolí nabízí více než 20 tisíc lůžek – ze které příjmy tvoří kolem poloviny městského rozpočtu. V roce 1997 byl Trogir zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.  Leteckou dopravu umožňuje mezinárodní letiště Splitu, které leží jen 6 kilometrů od Trogiru a z městem ho spojuje pravidelná autobusová linka.

(Pokračování textu…)

Rijeka

Pátek, 6 června, 2008

Rijeka (italsky Fiume, název Rijeka v překladu znamená řeka)  je chorvatské město ležící nad Rijeckým zálivem ve východním Jaderském moři. Rozkládá se na kopcích v podhůří pohoří Risnjak. Zabírá plochu 44 kilometrů čtverečních a žije v něm přibližně 150 tisíc obyvatel (s aglomerací 270 tisíc). Je nejdůležitějším chorvatským přístavem (hlavně ropa), nejvýznamnější průmysl je loďařský, strojírenství, chemický, stavebnictví a potravinářství.  Ve městě se nachází mnoho vysokých škol, je také kultruním a turistickým centrem. Leteckou dopravu zajišťuje letiště na blízkém ostrově Krk.

(Pokračování textu…)

Ostrov Krk

Pátek, 30 května, 2008

Ostrov Krk je druhým největším chorvatským ostrovem. Rozkládá se na ploše 405 kilometrů čtverečních a je osídlen 18 tisíci obyvateli, hustota zalidnění je 44 lidí na jeden kilometr čtvereční. Leží v Jaderském moři jihovýchodně od Rijeky a s pevninou ho spojuje Krcký most dlouhý 1430 metrů. Administrativním centrem je stejnojmenné město Krk, která má pět a půl tisíce obyvatel. Kromě mostu spojení se světem zajišťuje mezinárodní letiště blízko města Omišalj v severní části ostrova (ta je méně turisticky atraktivní, nachází se zde velká rafinérie a ropný přístav). Ostrov kromě průmyslu žije ze zemědělstvi  (hrozny, obilí, citrusy a rybolov) a velmi významná je turistika, kterou podporuje velké množství příjemných letovisk. V létě je zde většinou příjemné počasí (2500 slunečných hodin ročně), průměrná letní teplota vzduchu je kolem 23 stupňů a vody 23 až 25 stupňů.

(Pokračování textu…)

Stručná historie Chorvatska

Pátek, 30 května, 2008

Území dnešního Chorvatska obývali nejdříve Ilyrové (například název Dalmácie pochází od ilyrského kmene Dalmatů), kteří sa na severozápadě Balkánského poloostrova začali osidlovat někdy kolem roku 1200 před naším letopočtem. Na severu se později objevili i Keltové a na ostrovech v Jadranu stejně jako v celém Středomoří byly řecké kolonie. Ilyrové vytvořili zde několik království, která v roce 168 před naším letopočtem dobyl stále mocnější Řím. Po rozpadu Říše římské na dvě části území dnešního Chorvatska připadlo Západořímské říši, později se přez ně přehnaly hordy Gótů a Hunů a nakonec v 7. století přišli Slované (v té době území ovládala Byzantská říše) a s nimi zmizeli i poslední zmínky o zdejších Ilyrech, kteří se smísili s novými pány.

(Pokračování textu…)

Chorvatsko obecně

Pátek, 30 května, 2008

Rozloha: 56 542 km2
Počet obyvatel: 4 492 000
Hustota zalidnění: 79/km2
Úřední jazyk: chorvatština (ve skutečnosti je to varianta srbochorvatštiny)
Národnost: Chorvati (90%), Srbové (5%), Bosňáci, Slovinci, Maďaři, Češi, Italové, Albánci, Romové
Náboženství: římskokatolické (88% obyvatel), pravoslaví (4,5%), islám
Nejvyšší vrchol: Vrh Dinare (1830 m n. m.)
Hlavní město: Záhřeb
Státní zřízení: republika
Hymna: Lijepa naša domovino (Naše krásná vlasti)
Měna: Kuna
Časová zóna: Utc +1 zima, +2 léto

(Pokračování textu…)