Chorvatsko obecně

Rozloha: 56 542 km2 Počet obyvatel: 4 492 000 Hustota zalidnění: 79/km2 Úřední jazyk: chorvatština (ve skutečnosti je to varianta srbochorvatštiny) Národnost: Chorvati (90%), Srbové…

Rozloha: 56 542 km2
Počet obyvatel: 4 492 000
Hustota zalidnění: 79/km2
Úřední jazyk: chorvatština (ve skutečnosti je to varianta srbochorvatštiny)
Národnost: Chorvati (90%), Srbové (5%), Bosňáci, Slovinci, Maďaři, Češi, Italové, Albánci, Romové
Náboženství: římskokatolické (88% obyvatel), pravoslaví (4,5%), islám
Nejvyšší vrchol: Vrh Dinare (1830 m n. m.)
Hlavní město: Záhřeb
Státní zřízení: republika
Hymna: Lijepa naša domovino (Naše krásná vlasti)
Měna: Kuna
Časová zóna: Utc +1 zima, +2 léto

Přírodní podmínky

Na severu hraničí se Slovinskem a Maďarskem, na východě se Srbskem, na jihu s Bosnou a Hercegovinou a Černou Horou a moře ji odděluje na západě od Itálie. Celková délka hranic je 2197 kilometrů, nejdelší jsou s Bosnou a Hercegovinou a měří 932 kilometrů. Velmi členité pobřeží měří 5790 kilometrů.  Ráz krajiny  v Chorvatsku je různý, nacházíme zde velké pláně, jezera, pahorky i hustě zalesněné hory. Díky zajímavosti krajiny bylo zde vytvořeno mnoho národních parků. Největší řekou je Dunaj, který tvoří hranici se Srbskem. Při pobřeží v Jaderském moři se nachází více než tisíc ostrovů, z nichž největší jsou Cres a Krk. Počasí v Chorvatsku je podobné jako jinde ve Středomoří, zvláště při pobřeží, na severu a východě je spíše kontinentálního typu.

Hospodářství

Chorvatská ekonomika je dnes tržní a mezi bývalými komunistickými zeměmi na jihu a jihovýchodě Evropy patří k výkonnějším. HDP v roce 2007 překračovalo 15 a půl tisíce amerických dolarů na osobu na rok a již od začátku nového tisíciletí má stabilní růst mezi čtyřmi až šesti procenty ročně. Nezaměstnanost se drží těsně pod deseti procenty. Největší význam pro tvorbu národního produktu mají služby (61 procent) následuje průmysl – hlavně loďařský, chemický a potravinářský – (32 procent) a podobně jako v jiných vyspělejších zemích je na konci zemědělství (7 procent – ale zaměstnává jen necelá 3 procenta populace). Velmi důležitým zdrojem příjmů je turistika, Chorvatsko v roce 2006 navštívilo více než 10 milionů turistů a země je považována za 18. nejoblíbenější turistickou destinaci na světě.

Politické zřízení

Chorvatsko je demokratickou republikou. Po svém vzniku mělo výrazně silnější roli prezidenta (hlavně z důvodu významu „otce zakladatele“ Tudjmana), ale od roku 2000 je zde stabilní parlamentní systém. Prezident je volen v přímých volbách na pětileté období (maximálně může být zvolen dvakrát). Aktuálním prezidentem je ve svém druhém a posledním období Stepjan „Stipe“ Mesic. Parlament (Sabor) je jednokomorový a má 100 až 160 členů (aktuálně je to 153 po volbách z listopadu 2007). Poslanci jsou voleni na čtyřleté období.