Albena

Albena je známé a velké letovisko v severozápadním Bulharsku u pobřeží Černého moře. Leží přibližně 30 kilometrů severně od Varny (dopravu do Albeny…

Albena je známé a velké letovisko v severozápadním Bulharsku u pobřeží Černého moře. Leží přibližně 30 kilometrů severně od Varny (dopravu do Albeny zajišťuje většinou letiště v tomto městě) a 12 jižně kilometrů od Balčiku. Letovisko žije z turistiky a nabízí více než 15 tisíc lůžek ve více než 40 hotelích. Albena je krásně položena mezi hustě zalesněnými kopci a čistým mořem. Získala také ocenění Evropské Unie Modrá vlajka, za své čisté ekologické prostředí.

Historie tohoto místa je minimální, vzniklo ono v 60. letech, takže pokud někdo hledá na dovolené památky, tak se bude muset vypravit na výlet například do blízké Varny. Ale to neznamená, že v Albeně a blízkém okolí není nic k vidění, protože se nachází de facto v Národním parku Baltata, takže místo výprav za architekturou a historií se člověk může věnovat (samozřejmě kromě odpočinku a koupání) příjemným procházkám po panenské přírodě (právě pečlivá starost o tento národní park žijící v symbióze s letoviskem pomohla Albeně získat evropské ekologické ocenění).

Pláže jsou zde písečné a dlouhé – 6 kilometrů délky a 150 metrů šířky. Vstup do moře je poklidný, do vzdálenosti 100 až 150 metrů od břehu je zde hloubka jeden a půl metru – díky dlouho mělkému moři je Albena ideální pro odpočinek s dětmi (a když se někomu nechce do moře, tak mnoho hotelů má zde vlastní bazény). Kromě koupelí v moři je zde možno využít i lázní (do Albeny se občas jezdí i na celoroční lázeňské pobyty). Obvyklá turistická sezóna zde začíná v květnu a končí v srpnu. Počasí je zde příjemné, v létě se průměrné teploty pohybují nad dvaceti stupni, ale většinou nepřesahují stupňů třicet.