Články o zemi ‘Bulharsko’


Stara Zagora

Čtvrtek, 18 července, 2013

Stara Zagora patří mezi největší bulharská města, žije zde přibližně sto padesát tisíc obyvatel. Leží v srdci Bulharska asi dvě stě třicet kilometrů od Sofie. Jedná se o významné průmyslové a obchodní centrum regionu a také oblíbený cíl turistů, kteří nechtějí ležet jen na pláži u moře.

(Pokračování textu…)

Varna

Středa, 22 května, 2013

Varna je třetím největším městem Bulharska s přibližně třemi sty tisíci obyvatel. Jedná se o důležitý dopravní uzel (největší přístav v zemi a druhé největší letiště) a také administrativní centrum regionu. Také je to častá vstupní brána pro turisty, kteří chtějí navštívit bulharské pobřeží Černého moře.

(Pokračování textu…)

Sofie

Sobota, 5 ledna, 2013

Sofie je hlavním a největším městem Bulharska, které má velmi zajímavou polohu v západní části země u podhůří pohoří Vitoše. Žije zde na ploše více jak dvakrát tak veliké jak Praha o něco menší počet obyvatel – i s aglomerací jde o necelého půl druhého milionu.

(Pokračování textu…)

Slunečné pobřeží

Čtvrtek, 28 května, 2009

Slunečné pobřeží je největším  a nejstarším (jeho výstavba začala v druhé polovině padesátých let minulého století) mořským letoviskem v Bulharsku. Vzniklo na místě, kde ve starověku existovaly studny zásobující vodou Neseber – ten je de facto se Slunečným pobřežím spojen.  Leží ponořené v zeleni a z turistického hlediska je velmi dobře rozvinuté, má velké množství hotelů (ubytování je na dovolené možné i v pronajatých apartmánech) a také klubů, kaváren, diskoték a restaurací. 

(Pokračování textu…)

Ravda

Středa, 28 ledna, 2009

Ravda je malé městečko a letovisko v Bulharsku položené přibližně tři kilometry od historického Nesebaru a pět kilometrů od velmi oblíbeného moderního letoviska Sluneční Pobřeží. Ravda čítá přibližně 1800 stálých obyvatel. Město má pravidelné spojené s Burgasem i výše zmíněnými městy. Průměrná letní teplota v Ravdě se pohybuje kolem 22 stupňů Celsia.

(Pokračování textu…)

Primorsko

Čtvrtek, 22 ledna, 2009

Primorsko je přímořské letovisko v Bulharsku ležící u stop pohoří Strandža přibližně 50 kilometrů jižně od města Burgas, který mu i zajišťuje letecké spojení se světem. Je tradičně oblíbenou turistickou destinací zvláště pro mladší turisty. Celkem v Primorsku žije více než tři tisíce stálých obyvatel a město patří k jedněm s největším růstem v Bulharsku. Je zde příjemné černomořské počasí a průměrné teploty v létě se pohybují kolem 27 stupňů.

(Pokračování textu…)

Kiten

Středa, 21 ledna, 2009

Kiten je menší bulharské městečko položené na poloostrovu Urodviza blízko ústí řeky Orjaška (Karagač). Nachází se mezi Primorskem a Carevem a je vzdáleno 45 kilometrů jižně od Burgas a 26 kilometrů od Sozopole. Město obývá něco přes tisíc stálých obyvatel. Výhodou městečka Kiten je malebná zátočina s širokou a písečnou pláží. Není to sice nějaké veliké turistické centrum, ale i o zábavu je zde postaráno a člověk má možnost využít okolí pro pravidelné romantické procházky.

(Pokračování textu…)

Carevo

Pátek, 5 září, 2008

Carevo je menším městem ležícím na poloostrově u Černého moře v jihovýchodní části Bulharska, blízko Sozopole a Primorska přibližně 60 kilometrů od Burgasu. Žije zde kolem 6 tisíc stálých obyvatel. Dříve to bylo loďařské a rybářské městečko, ale dnes hlavním zdrojem obživy obyvatel Careva je turistika. Carevo od padesátých do devadesátých let minulého století se jmenovalo Mičurin (po ruském biologovi) a ještě občas někteří lidé tento název používají.

(Pokračování textu…)

Sozopol

Neděle, 31 srpna, 2008

Sozopol je historické město v Bulharsku ležící na pobřeží Černého moře přibližně 15 kilometrů jižně od Burgasu. Kouzlo města spočívá v kombinaci velmi slušně rozvinuté turistické základny s historickými památkami, které sahají až k Thrákům, Řekům a Římanům. Sozopol se kdysi jmenoval Apollonia a toto jméno má i známý filmový festival, který se zde odbývá v srpnu.

(Pokračování textu…)

Albena

Čtvrtek, 28 srpna, 2008

Albena je známé a velké letovisko v severozápadním Bulharsku u pobřeží Černého moře. Leží přibližně 30 kilometrů severně od Varny (dopravu do Albeny zajišťuje většinou letiště v tomto městě) a 12 jižně kilometrů od Balčiku. Letovisko žije z turistiky a nabízí více než 15 tisíc lůžek ve více než 40 hotelích. Albena je krásně položena mezi hustě zalesněnými kopci a čistým mořem. Získala také ocenění Evropské Unie Modrá vlajka, za své čisté ekologické prostředí.

(Pokračování textu…)

Achtopol

Středa, 13 srpna, 2008

Achtopol je menší městečko (kolem 1300 stálých obyvatel) v jihovýchodním Bulharsku na pobřeží Černého moře, položené 14 kilometrů od hranic Turecka a přibližně 80 kilometrů od mezinárodního letiště ve městě Burgas. Samo městečko bylo původně zaměřeno hlavně na rybářství, ale dnes je pro něho nejdůležitější turistika, kterou hlavně využívají obyvatelé Bulharska (ti bydlí ale spíše v chatičkách než v hotelech). Ale zájem ze zahraničí neustále roste, co pomáhá i rozvoji zdejší turistické infrastruktury.

(Pokračování textu…)

Stručná historie Bulharska

Úterý, 12 srpna, 2008

Ve starověku území dnešního Bulharska obývaly thrácké kmeny. Pobřeží Bulharska bylo od 8. století před naším letopočtem i cílem různých kolonizačních výprav Řeků (původ měst jako Nesber či Varna). Ve čtvrtém století území ovládl Filip Makedonský (v podobném období se přes region převalili i Keltové). Ve druhém století před naším letopočtem dnešní Bulharsko ovládli Římané a po rozdělení jejich říše připadla provincie Thrácie Byzanci.

(Pokračování textu…)

Bulharsko obecně

Sobota, 26 července, 2008

Rozloha: 110 910 km2
Počet obyvtel: 7 640 238
Hustota zalidnění: 69/km2
Úřední jazyk: bulharština
Národnost: Bulhaři (84%), Turci (9%), Romové (5%), Makedonci, Arménci, Tataři
Náboženství: Bulharské Pravoslaví (84% obyvatel), Islám (12%)
Nejvyšší vrchol: Musala (2 925 m n. m.)
Hlavní město: Sofie
Státní zřízení: republika
Hymna: Mila Rodino (Drahá Vlasti)
Měna: Lev
Časová zóna: Utc +2

(Pokračování textu…)