Cordoba (Argentina)


Město Córdoba se nachází ve střední Argentině na úpatí hor Sierras Chicas. Jedná se o třetí největší a nejvýznamnější argentinské město, významné průmyslové centrum a také důležitý dopravní uzel s mezinárodním letištěm. Bývá oblíbená i mezi turisty, mimo jiné z důvodu hezky zachovalých památek na koloniální dobu.

Córdoba byla založena v roce 1573 J. L. de Caberou, který ji pojmenoval Cordoba de la nueva Andalucia na počest stejnojmenného španělského města. Její výhodná poloha na půl cesty mezi pobřežím a osadami ve vnitrozemí umožnila rychlý rozvoj města. V roce 1599 se zde usadil řád jezuitů, který o čtrnáct let později zde založil první argentinskou univerzitu. Růst města se na čas zastavil po roce 1776, kdy vzniklo vicekrálovství La Plata. To sice zvedlo význam celého regionu, ale zároveň přesunulo naprostou většinu rozhodování do Buenos Aires. To způsobilo, že Cordoba patřila dlouhou dobu mezi města, která byla nejvíce věrná Španělsku a někdy musela být proti zdejším obyvatelům nasazena i síla. K obnovení hospodářského rozvoje došlo v šedesátých letech devatenáctého století, kdy bylo město napojeno na železnici a také zde vznikla přehrada. Město se řadí mezi nejkonzervativnější metropole v Argentině.

Nejstarší část města najdeme v okolí náměstí Plaza San Martin a zde se také koncentrují hlavní historické památky v Cordobě. Mezi ně se samozřejmě řadí stará jezuitská univerzita a také katedrála, která byla postavena mezi lety 1577 až 1784.  Historicky a turisticky velmi zajímavý je i starý klášter karmelitek, jezuitský kostel nebo kostel svaté Terezy. Význam a zajímavost zdejších památek potvrzuje i prostá skutečnost, že centrum města bylo zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO. Důležitá je i budova bývalé radnice Cabildo, ve které se dnes nachází muzeum. Zajímavá je i architektura z konce 19. a začátku 20. století, kterou může návštěvník obdivovat ve čtvrti Nueva Cordoba, nacházející se jižněji od historického centra. Milovníci kultury by si neměli nechat ujít Teatro Libertador San Martín, hudební centrum provincie a možná i celé Argentiny.

4 794 x přečteno

Tags:


Comments are closed.