Články o zemi ‘Argentina’


Cordoba (Argentina)

Tuesday, February 4th, 2014

Město Córdoba se nachází ve střední Argentině na úpatí hor Sierras Chicas. Jedná se o třetí největší a nejvýznamnější argentinské město, významné průmyslové centrum a také důležitý dopravní uzel s mezinárodním letištěm. Bývá oblíbená i mezi turisty, mimo jiné z důvodu hezky zachovalých památek na koloniální dobu.

(more…)

Aconcagua

Thursday, March 31st, 2011

Parque Provincial Aconcagua je národní park v západní části Argentiny přiléhající k hranicím s Chile na jehož území se nachází i nejvyšší hora obou Amerik, Cerro Acongagua měřící 6962 metrů.

(more…)

Mendoza

Thursday, March 17th, 2011

Mendoza, založená v roce 1561, je hlavním městem stejnojmenné provincie v Argentině. Město leží 761 metrů nad mořem,  má známou univerzitu a díky nedalekým ropným vrtům neustále nabývá na hospodářském významu.

(more…)

Ohňová země

Wednesday, April 8th, 2009

Ohňová země neboli španělsky Tierra del Fuego je název jak souostroví o povrchu více jak 70 tisíc kilometrů čtverečních, které vytváří zakončení Jihoamerického kontinentu a také název největšího ostrova tohoto souostroví (plný název tohoto ostrova je Isla Grande de Tierra del Fuego). Další větší ostrovy jsou Clarence, Stewart,  Navarino, Hoste, Santa Ins a Londonerry. Na nejjižnějším ostrově Hornos leží i známý mys Horn.

(more…)

Vodopády Iguazú (také Iguacú)

Thursday, April 2nd, 2009

Vodopády Iguazú (Iguazú se používá ve španělštině, ale v portugalštině je Iguacú – proto rozdílnost názvů vycházející z toho ze které strany hranice se o ně zajímáme) je skupina 275 vodopádů ležících na brazilsko-argentinské hranici (mezi brazilským státem Paraná a argentinským regionem Misiones) na řece Iguazú (podle jazyka indiánů Guarani je název Yguasu velmi prozaický, znamená Velká voda – Y je voda a Guasu je velká). Vodopády objevil v roce 1549 Španěl Cabez de Vaca.

(more…)

Buenos Aires

Sunday, March 29th, 2009

Buenos Aires je hlavním a zároveň největším městem Argentiny. Samo město čítá kolem tří milionů obyvatel s aglomerací je to téměř třináct milionů. I když období slávy ze začátku minulého století kdy Buenos Aires bylo největším a nejvýznamnějším městem celé Jižní Ameriky má již za sebou, neznamená to, že by to bylo město nezajímavé, co více od doby návratu Argentiny k demokracii, Buenos Aires jako by chytilo nový dech.

(more…)

Stručná historie Argentiny

Saturday, March 21st, 2009

V předkolumbijském období v Argentině kočovné kmeny indiánů živící se lovem, které nevytvořily žádný státní subjekt v podobě jako známe z Evropy či jako v Americe byly říše Inků (ta ale pravděpodobně ovládala i severozápadní část území dnešní Argentiny) či Aztéků. Podle různých odhadů na začátku 16. století, kdy začala evropská kolonizace Argentiny, jich zde žilo kolem 300. tisíc.

(more…)

Argentina obecně

Saturday, March 21st, 2009

Rozloha:  2 780 403 km2
Počet obyvatel: 40 482 000
Hustota zalidnění: 14,3/km2
Úřední jazyk: španělština
Národnost: 86% evropského původu, 8% mestici
Náboženství: 92% římskokatolické křesťanství
Nejvyšší hora:  Aconcagua (6 959 m.n.m.)
Hlavní město: Buenos Aires
Státní zřízení: republika
Hymna: Himno Nacional Argentino (Národní Argentinská Hymna)
Měna: argentinské peso
Časová zóna: Utc -3

(more…)