Fjordy – západní Norsko

Norsko pro velkou část lidí znamená právě fjordy a právě fjordům země vděčí za své kouzlo. Jsou to vlastně velmi…

Norsko pro velkou část lidí znamená právě fjordy a právě fjordům země vděčí za své kouzlo. Jsou to vlastně velmi vysoká a strmá údolí, kterými se moře či oceán snaží ukrást další část pevniny a vdírá se do hloubky i několika desítek kilometrů. V případě Norska fjordy vytváří zuby na téměř celém pobřeží od jihu až k hranicím s Ruskem. Ale asi nejzajímavější jsou právě západní fjordy, zvláště ty v okolí města Bergen.

Poklidná plocha vody, která se vkusuje klínem do hrubých skal, vytváří tak nezvyklý obraz, že pravděpodobně většina toho co se píše v turistických průvodcích a vypadá velmi přehnaně, ve skutečností hluboce zaostává za nádherou reality. Rozhodně pohled na fjordy je zvláště pro oko středoevropana velmi nepředstavitelný, zvláště v zimě nebo během krátkého norského jara, kdy fjordy hrají všemi barvami.

Během léta na vršcích kopců můžeme vidět cestující pěší turisty a vodní hladinu plnou bílých lodí často s posádkami plně se věnujícími rybaření. Ale i přes to, že v létě je zde výrazně větší život, tak není nutno se obávat, že by zrovna fjordy byly doslovně přeplněné turisty, vždy se v nich dá najít poklidnější místo plné ticha a romantiky.

Bergenu se občas říká i Hlavní město fjordů, je to druhé největší norské město. Mezi jeho hlavní atrakce patří asi stará kupecká čtvrť (Hanza, jak jinak – bylo to její nejsevernější město). Jak samozřejmě říká i jeho turistický název, Bergen slouží často jako základna pro ty, kteří chtějí západní fjordy navštívit.  Bez problémů se dá z Bergenu vyrazit do údolí a městečka Flam, ležícího severovýchodně. Tam narazíme na další fascinující atrakcí jakou je horská železnice jedoucí do Aurlandsfjorden – malé odnože největšího norského fjordu Sognefjorden. Ten je jednou z nejvýznamnějších vodních cest v Norsku  a také je považován za nejkrásnější fjord. Krásnější dokonce než známý severnější Nordfjorden.

Mezi fjordy Sognefjorden a Nordfjorden leží i největší evropský ledovec Jostedalsbreen – má téměř 500 kilometrů čtverečních. Na sever od Nordfjordej je Geirangerfjorden, který je sice nepředstavitelně kouzelný, ale je také jedním z nejnavštěvovanějších a tudíž i nejrušnějších. A ještě dále na sever je další po železnici technologická atrakce a tou je silnice s 11 serpentinami Trollstigen (trolí stezka), která se šplhá od hladiny moře až do výšky 800 metrů.

Norsko – turistika, dovolená a ubytování