Lofoty

Lofoty, souostroví na severu Norska leží přibližně 200 kilometrů severně od polárního kruhu západně od norského pobřeží. Lofoty jsou známější než…

Lofoty, souostroví na severu Norska leží přibližně 200 kilometrů severně od polárního kruhu západně od norského pobřeží. Lofoty jsou známější než jejich sousední souostroví Vesterály. Život v tomto království ptáků s pěknými plážemi a fjordy na severu je poklidný a to také přispívá k atraktivitě Lofot a láká mnoho lidí k tomu, aby zde ztrávili přinejmenším pár dní.

Lofoty tvoří vlastně zahnutá osa pohoří obklopená skalnatými ostrůvky a jsou i rybářským centrem zimního rybolovu v Norsku. Na začátku každého roku tresky se táhnou třít z hlubších vod Atlantského oceánu právě na lofotské mělčiny, které jsou ohřívány Golfským proudem. Hlavní období pro rybolov je zde od ledna do dubna, ale rybaření je pro zdejší obyvatele důležité i v jiných měsících. Ale aby člověk viděl zaplněné a voňavé dřevěné sušáky na ryby, které se nachází v přístavech, tak to musí na Lofoty dorazit skutečně v zimě.

Výprava z Bodo, základní bod pro spojení trajektem s ostrovy, také umožní spatření největší atrakce na Lofotách, pohoří Lofotenveggen. Táhne se ono 160 kilometrů a velmi často jeho nedostupné štíty a strmé skály padající přímo do moře, jako by obkličovaly nepočetné rybářské vesničky.

I když Lofoty leží na opravdu dalekém severu, počasí je zde příjemné (zase ten Golfský proud). V létě se dá opalovat na skalách a chodit na procházky kolem pobřeží. Během dešťů se lidé hromadí v rorbuer*, vaří či pečou čerstvé ryby a vyprávějí si co je zrovna zajímavého potkalo. I takové lenošení pod střechou přispívá k onomu poklidnému kouzlu Lofot, které snad každého dokáže očarovat.

Rorbuer – jsou to červené domky rybářů pronajímajímané turistům a to jak na jednu noc tak i na delší období. Většinou jsou novější, spí se na palandách a často jsou vytápěny krby na dřevo.