Lofoty


Lofoty, souostroví na severu Norska leží přibližně 200 kilometrů severně od polárního kruhu západně od norského pobřeží. Lofoty jsou známější než jejich sousední souostroví Vesterály. Život v tomto království ptáků s pěknými plážemi a fjordy na severu je poklidný a to také přispívá k atraktivitě Lofot a láká mnoho lidí k tomu, aby zde ztrávili přinejmenším pár dní.

Lofoty tvoří vlastně zahnutá osa pohoří obklopená skalnatými ostrůvky a jsou i rybářským centrem zimního rybolovu v Norsku. Na začátku každého roku tresky se táhnou třít z hlubších vod Atlantského oceánu právě na lofotské mělčiny, které jsou ohřívány Golfským proudem. Hlavní období pro rybolov je zde od ledna do dubna, ale rybaření je pro zdejší obyvatele důležité i v jiných měsících. Ale aby člověk viděl zaplněné a voňavé dřevěné sušáky na ryby, které se nachází v přístavech, tak to musí na Lofoty dorazit skutečně v zimě.

Výprava z Bodo, základní bod pro spojení trajektem s ostrovy, také umožní spatření největší atrakce na Lofotách, pohoří Lofotenveggen. Táhne se ono 160 kilometrů a velmi často jeho nedostupné štíty a strmé skály padající přímo do moře, jako by obkličovaly nepočetné rybářské vesničky.

I když Lofoty leží na opravdu dalekém severu, počasí je zde příjemné (zase ten Golfský proud). V létě se dá opalovat na skalách a chodit na procházky kolem pobřeží. Během dešťů se lidé hromadí v rorbuer*, vaří či pečou čerstvé ryby a vyprávějí si co je zrovna zajímavého potkalo. I takové lenošení pod střechou přispívá k onomu poklidnému kouzlu Lofot, které snad každého dokáže očarovat.

Rorbuer – jsou to červené domky rybářů pronajímajímané turistům a to jak na jednu noc tak i na delší období. Většinou jsou novější, spí se na palandách a často jsou vytápěny krby na dřevo.

2,764 x přečteno

Comments are closed.