Články o zemi ‘Norsko’


Rjukan

Wednesday, February 20th, 2013

Rjukan je malé nenápadné norské městečko, které leží na jihu země v provincii Telemark. Žije zde jen kolem třech a půl tisíce obyvatel a tohoto sídla, které se městem stalo až v devadesátých letech minulého století, by si asi žádný turista nevšiml, kdyby ne zdejší historie a jedna ze slavných akcí druhé světové války.

(more…)

Polární kruh

Friday, April 1st, 2011

Jak se dá od země ležící na severu Evropy čekat, v Norsku můžeme dosáhnout za polární kruh. Leží osmdesát kilometrů od Mo a jakkoliv je to jedna z věcí, po které mnoho turistů touží, samo jeho překročení může být pro mnohé vlastně jistým zklamáním.

(more…)

Rondane

Tuesday, March 10th, 2009

Národní park Rondane, který se nachází severně a východně od Otty, je zároveň prvním národním parkem založeným v Norsku. Vznikl v roce 1962. Mezi milovníky cestování po horách je Rondane velmi oblíben.

(more…)

Trondheim

Friday, February 20th, 2009

Trondheim je třetí největší město Norska s necelými 170 tisíci obyvateli. Leží přibližně ve středu státu. Dříve se Trondheim nazýval Nidaros (ústí řeky Nid), své aktuální jméno získal ve 16. století.  Díky své strategické poloze nad zálivem a blízko velikého a úrodného údolí město bylo dlouhou dobu sídlem moci v Norsku.

(more…)

Oslo

Thursday, February 19th, 2009

Oslo (ais – bůh, lo – pole) je hlavním a zároveň největším městem Norska – žije v něm necelých 600 tisíc obyvatel. Je také nestarším ze všech hlavních měst skandinávských státům, podle kronikáře Snorre bylo založeno kolem roku 1048 Haraldem III. Krutým.

(more…)

Fjordy – západní Norsko

Thursday, February 19th, 2009

Norsko pro velkou část lidí znamená právě fjordy a právě fjordům země vděčí za své kouzlo. Jsou to vlastně velmi vysoká a strmá údolí, kterými se moře či oceán snaží ukrást další část pevniny a vdírá se do hloubky i několika desítek kilometrů. V případě Norska fjordy vytváří zuby na téměř celém pobřeží od jihu až k hranicím s Ruskem. Ale asi nejzajímavější jsou právě západní fjordy, zvláště ty v okolí města Bergen.

(more…)

Lofoty

Thursday, February 19th, 2009

Lofoty, souostroví na severu Norska leží přibližně 200 kilometrů severně od polárního kruhu západně od norského pobřeží. Lofoty jsou známější než jejich sousední souostroví Vesterály. Život v tomto království ptáků s pěknými plážemi a fjordy na severu je poklidný a to také přispívá k atraktivitě Lofot a láká mnoho lidí k tomu, aby zde ztrávili přinejmenším pár dní.

(more…)

Lillehammer

Thursday, February 19th, 2009

Lillehammer, norské město čítající přibližně 25 tisíc obyvatel leží 60 kilometrů severně od Hamaru a 170 kilometrů od hlavního města Norska Oslo. Je pravděpodobně nejzajímavějším sídlem u jezera Mjosa. Zvláště se to týká zimního období a jeho perfektního lyžařského centra, které stále je plné mládí a života. Město je zajímavé tím, že vzniklo relativně nedávno, jako tzv. plánované město – dekretem v roce 1827

(more…)

Stručná historie Norska

Thursday, February 12th, 2009

Před naším letopočtem Norsko neodehrávalo žádnou roli v psané historii. Bylo již samozřejmě osídleno, ale nachází se o tomto území jen naprosté minimu zmínek, za první se považuje poznámka řeckého obchodníka z doby tři sta let před naším letopočtem.  Někdy před polovinou prvního tisíciletí je známo, že severogermánské kmeny v Norsku začaly zakládat velká množství kmenových quasistátečků, ve kterých významnou roli odehrávaly sněmy svobodných tzv. ting.

(more…)

Norsko obecně

Thursday, February 12th, 2009

Rozloha: 385 252 km2
Počet obyvtel: 4 805 437
Hustota zalidnění: 12/km2
Úřední jazyk: norština
Národnost: 90% Norové
Náboženství: 83% evangelické luteránské, 2% jiné protestantské, 1,9% Islám
Nejvyšší hora: Galdhopiggen (2 469 m.n.m.)
Hlavní město: Oslo
Státní zřízení: konstituční monarchie
Hymna: Ja, vi elsker dette landet (Ano, my milujeme tuto zem)
Měna: Norská koruna
Časová zóna: Utc +1

(more…)