Rondane


Národní park Rondane, který se nachází severně a východně od Otty, je zároveň prvním národním parkem založeným v Norsku. Vznikl v roce 1962. Mezi milovníky cestování po horách je Rondane velmi oblíben.

Národní park Rondane se původně rozkládal na ploše téměř 600 kilometrů čtverečních ale dnes již několik let dosahuje rozlohy téměř 1000 kilometrů čtverečních. Je oblíbeným cílem turistů všech věkových kategorií o naprosto různých zájmech. Protože v této vyšší oblasti je logicky i nepříliš kvalitní půda, proto i rostlinstvo není příliš bohaté a vyskytují se zde spíše klasické horské rostliny, které ale poskytují dostatek potravy pro hojně se zde vyskytujícího soba. Určité obohacení zdejší krajiny vytváří březové hájky, říčky a jezírka.

Ostré horské štíty dělí Rondane na tři části, uprostřed v okolí jezera Rondvatn jsou hory Storsmeden, Sagtinden a Veslesmeden. Východně od jezera se nachází Rondslottet, Vinjeronden a Storrondend.   A úplně na východ ční Hogronden, všechny tyto hory přesahují výšku dva tisíce metrů a jsou oblíbeným cílem návštěvníků parku a pohodlné výpravy zajišťuje hustá síť turistických tras a také časté horské chaty. Pro méně ambiciózní návštěvníky nebo pro starší turisty či výpravy s malými dětmi je určena mírná východní část Alvdal Vestfjell.

3 155 x přečteno

Comments are closed.