Rjukan je malé nenápadné norské městečko, které leží na jihu země v provincii Telemark. Žije zde jen kolem třech a půl tisíce obyvatel a tohoto sídla, které se městem stalo až v devadesátých letech minulého století, by si asi žádný turista nevšiml, kdyby ne zdejší historie a jedna ze slavných akcí druhé světové války.
Nacistické Německo velmi silně rozvíjelo svůj zbrojní potenciál a samozřejmě ani produkce atomové bomby nemohla stát stranou jeho zájmů. A již minimálně od roku 1939 se mu v této extrémně významné a potenciálně velmi nebezpečné záležitosti Spojenci snažili zabránit. V roce 1940 se nacisté pokusili ukrást zásoby francouzské těžké vody, suroviny potřebné pro práce nad tzv. atomovkou, ale tato akce jim nevyšla. Jenže ve stejném roce se Němcům podařilo obsadit Norsko, ve kterém se nacházela továrna Norsk Hydro, specializující se ve výrobě těžké vody. Tato fabrika byla umístěna při hydroelektrárně Vemork (v době vzniku největší hydroelektrárna na světě) ve vesničce … Rjukan. V roce 1942 produkce dosahovala úrovně téměř dvou tun a Spojenci se rozhodli situaci řešit. Došlo k rozhodnutí, že budou vycvičeny skupiny parašutistů, kteří proniknou do továrny a pokusí se ji zničit. Nejdříve byla provedena operace Grouse, díky které Britové zjistili informace o místě a ostraze. Členové komanda zůstali v okolí, aby pomohli koordinovat další operace. Následná akce Freshman ale skončila fiaskem. Kluzáky přepravující vojáky se rozbily o skálu a ti kdo nezemřeli na místě, byli pochytáni nacisty a popraveni. Nakonec ale došlo k operaci Gunnerside, kterou provedlo šest vycvičených Norů. Ti se spojili s členy komanda Grouse, pronikli do továrny a vyhodili část závodu i se zásobami těžké vody do vzduchu. Většina bojovníků poté unikla do Švédska. Němci během několika měsíců obnovili svou továrnu v Rjukan, ale americký nálet z listopadu 1943 je přesvědčil, že výroba těžké vody se musí přesunout do Německa. Transport surovin jim byla ale zničen na jezeře Tinnsja a akce se účastnil mimo jiné i zástupce velitele z akce Gunnerside Knut Haukelid. Akcí se inspiroval i film z roku 1965 Hrdinové z Telemarku.
Historii norského průmyslu a také události z druhé světové si návštěvník městečka Rjukan může připomenout právě v samém centru tehdejších událostí neboli v budově, kde se vyráběla těžká voda. Je zde také malá výstava, která se věnuje jadernému zbrojení obecně. Nad městečkem ční téměř dvoutisícová hora Gaustatoppen a nachází se zde dvě lanovky, z nichž jedna vznikla již v roce 1928. Při městečku je i vodopád, který se pyšní výškou sto čtyřech metrů a právě tento vodopád, Rjukanfossen, dal i jméno obci.