Itálie obecně


Rozloha:  301 203 km2
Počet obyvtel: 59 905 225
Hustota zalidnění: 198/km2
Úřední jazyk: italština
Národnost: Italové
Náboženství: 90% římskokatolické
Nejvyšší hora:  Mont Blanc (4 807 m.n.m.)
Hlavní město: Řím
Státní zřízení: republika
Hymna: Il Canto degli Italiani (Píseň Italů) – také známá jako Inno di Mameli a Fratelli d’Italia
Měna: euro
Časová zóna: Utc +1

Přírodní podmínky:

Itálie se rozkládá jižně od Alp na Apeninském poloostrově, také k ní patří ostrovy Sardinie a Sicílie a větší počet malých ostrůvků. Apeninský poloostrov oblévá ze západu Tyrhénské moře, z východu Jaderské moře a z jihu Jónské moře. Na severu podél hranic s Francií, Švýcarskem, Rakouskem a Slovinskem se táhnou Alpy i s nejvyšším vrcholem Itálie i Evropy, Mont Blanc. Jižně od Alp se nachází velmi úrodná Pádská nížina, kterou z jihu ohraničují Apeniny – vápencové pohoří, které se táhne přes celý poloostrov až na jih. Nejvyšší část Apenin je střed i s nejvyšší horou Gran Sasso (má 2 914 metrů nad mořem), blízko Neapole se nachází i velmi známá činná sopka Vesuv (1 277 m.n.m.), která má například na svědomí zánik antických Pompejí. Na ostrově Sicílie se nachází nejvyšší činná sopka celé Evropy Etna (3370 m.n.m.). Pádskou nížinou protéká nejdelší italská řeka Pád, která ústí do Jaderského moře. Přímo na poloostrovu jedinou větší řekou je Tibera.  V severní nížině je v létě horké počasí, poloostrov má počasí typické středomořské se suchým teplým létem a deštivou zimou. Sníh na poloostrově se objevuje zřídka, za to Alpy se považují za jedno z nejlepších míst na lyžování a to nejen díky sněhu, ale i krásnému slunečnému počasí.

Hospodářství:

Itálie patří k průmyslově nejvyspělejším zemím. Nejvýznamnější průmyslové obory jsou dopravní strojírenství, elektrotechnika, petrochemie, hydroenergetika a textilní průmysl. Průmysl je v Itálii koncentrován hlavně v bohaté severní části země. Stále velkou roli odehrává zemědělství, byť není příliš produktivní, neboť velkou část zemědělských podniků tvoří malé farmy. Z hlediska vývozu nejdůležitější je produkce vína a ovoce. Jako i v jiných vyspělých zemích nejvíce obyvatel je zaměstnáno ve službách a to hlavně spojených s obchodem a turistikou. Itálii navštěvuje více jak 40 milionů turistů ročně.

Politické zřízení:

Itálie je zastupitelskou demokracií s prezidentem a dvoukomorovým Parlamentem. Hlavou státu je prezident volený na společném zasedání obou komor a jeho funkční období je sedmileté. Prezident se souhlasem parlamentu jmenuje předsedu vlády a například také, již bez souhlasu parlamentu, vybírá pět doživotních senátorů. Vláda neboli Rada ministrů je odvolatelná Parlamentem. Do obou komor Parlamentu se volí současně, dolní komora má 630 členů, Senát má 320 členů (z toho je ale pět výše zmíněných jmenováno prezidentem). Volební období je pět let. Itálie je známa svojí neustálou politickou nestabilitou a změnami vlád.

3 377 x přečteno

Comments are closed.