Články o zemi ‘Itálie’


Palermo

Tuesday, August 6th, 2013

Palermo je pátým největším italským městem a metropolí Sicílie. Nachází se na severozápadním pobřeží ostrova. Žije zde šest set padesát tisíc obyvatel. Většině lidí se téměř automaticky spojuje s mafií, i když místní samospráva a obyvatelé se snaží tuto pověst turistům často vymluvit a upozorňují na mnoho městských zajímavostí a bohatou historii.

(more…)

Siena

Tuesday, May 14th, 2013

Siena, ležící ve středu Toskánska přibližně padesát kilometrů od Florencie, je díky svým krásným památkám zapsána na seznam UNESCO. V historii odehrávala významnou roli, dnes její hospodářský a administrativní význam poklesl, i když možná právě výrazně klidnější atmosféra z města dělá velmi zajímavou turistickou atrakci.

(more…)

Syrakusy

Wednesday, March 27th, 2013

Syrakusy jsou větším městem ležícím na východním pobřeží Sicílie. Žije zde kolem sto padesáti tisíc obyvatel. Je to významný přístav, průmyslové i administrativní centrum a také důležitá turistická destinace. Mimo jiné i proto, že byly zapsány v roce 2005 na seznam světového dědictví UNESCO.

(more…)

Ostrov Elba

Tuesday, January 29th, 2013

Ostrov Elba je třetím největším ostrovem Itálie a  největším ostrovem Toskánského souostroví, které leží v Tyrhénském a Ligurském moři mezi Korsikou a pevninou. Má rozlohu 224 kilometrů čtverečních a  žije zde  kolem třiceti dvou tisíc obyvatel. Je oblíbenou turistickou destinací a občas se jí také říká ostrov Venuše.

(more…)

Lignano

Monday, May 25th, 2009

Lignano, oblíbené přímořské letovisko v Itálii leží v polovině cesty mezi Terstem a Benátkami a sousedí s podobně oblíbeným Bibione. Nachází se na poloostrovu a je omýváno poklidným Jaderským mořem, ústím řeky Tagliamento a Lagunou Marano, zabírá plochu 16 kilometrů čtverečních a obývá ho necelých 6 tisíc stálých obyvatel.  Podobně jako Bibione i Lignano je oceněno Modrou vlajkou, která znamená nejvyšší kvalitu vody a čisté pláže.

(more…)

Bibione

Saturday, May 23rd, 2009

Bibione je přímořské letovisko v severní Itálii v provincii Benátsko, leží přibližně na půl cesti mezi Terstem a Benátkami.  Čítá přibližně dva tisíce stálých obyvatel, ale z důvodu velké turistické oblíbenosti v létě je zde mnohonásobně více lidí. Bibione je mladým místem, v historii neodehrávalo nějakou úlohu, do povědomí se začalo dostávat až v 60. letech, kdy bylo oficiálně uznáno za přímořské letovisko. 

(more…)

Rimini

Saturday, May 23rd, 2009

Rimini, ležící u pobřeží Jaderského moře v regionu Emilia Romagna, je jednou z oblíbených turistických destinací v Itálii. Samo město má kolem 140 tisíc obyvatel. Historicky bylo Rimini důležitým obchodním centrem na pobřeží Itálie s neustálými kontakty s Řeckem a balkánskými státy.  

(more…)

Ostrov Capri

Monday, May 11th, 2009

Ostrov Capri leží v Itálii blízko poloostrova Sorrentine v jižní části Neapolského zálivu. Je přibližně deset kilometrů čtverečních veliký a žije na něm kolem 12 tisíc obyvatel. Capri je ostrov který je velmi oblíbenou destinací dokonce od dob římských a novou popularitu získal v posledních dvou stoletích. Také proto se mu ale část lidí vyhýbá, zvláště ti, kteří si na dovolené cení spíše klid a málo lidí.

(more…)

Liparské ostrovy

Wednesday, March 18th, 2009

Liparské ostrovy (také Lipari či Eolské ostrovy – Isole Eolie) leží v bouřlivých vodách Tyrhénského moře severně od Sicílie. Skládají se ze sedmi ostrovů – Lipari, Salina, Vulcano, Stromboli, Filicudi, Alicudi a Panarea – které jsou sopečného původu. Jejich celkový název pochází od jména řeckého boha větru Eola, který na jednom ostrově měl podle bájí sídlo.

(more…)

Ostrov Ischia

Wednesday, March 18th, 2009

Ischia je největší ostrov v Neapolském zálivu. Rozkládá se na ploše přibližně 46 kilometrů čtverečních a má zhruba 10 kilometrů na délku a 7 kilometrů na šířku, žije na něm kolem 60 tisíc obyvatel. Ischia leží přibližně 33 kilometrů od neapolského přístavu. Ostrov je sopečného původu a vynořuje se z moře v podobě řady špičatějších zelených pahorků. Ostrov Ischia je v sezóně velmi oblíben mezi turisty z celé Evropy, kteří využívají na dovolené nejen zdejší moře a hotely, ale zvláště v oblibě jsou zde termální prameny a léčivé horké písky.

(more…)

Verona

Wednesday, March 18th, 2009

Verona je město v Itálii ležící v oblasti Benátsko a je také hlavním městem stejnojmenné provincie. Má necelých 270 tisíc obyvatel. Velké množství římských památek a uličky zastavěné středověkými domy činí z Verony vedle Benátek nejatraktivnější město v okolí. Ale na rozdíl od města Svatého Marka zde nemáme takový dojem, že by Verona byla jen čistě turistickou atrakcí, to město žije.

(more…)

Sopka Etna

Tuesday, March 17th, 2009

Sopka Etna je dominantou sicilského pobřeží jižně od Taorminy. Etna, která ční do výšky 3323 metrů nad mořem zároveň patří k nevyšším aktivním sopkám na světě. Sopka Etna byla ve středověku nazývána Mongibello. Podle legend uvnitř sopky žije stohlavý obr Týfón, kterého tam uvěznil samotný vládce bohů Zeus. Podle jiných antických legend je zase sopka Etna kovárnou boha Hefaista (a starověcí Římané zase pro změnu věřili, že to dunění, které vycházelo z nitra Etny jsou zvukem nárazů kladiva Vulkána  na kovadlinu).

(more…)

Stručná historie Itálie

Friday, March 13th, 2009

Prvním známým kmenem, který se usídlil na území dnešní Itálie byli Ligurové. V VIII. století před naším letopočtem zde získali největší moc Etruskové, jejichž civilizace byla de facto podobná řeckým městským státům. V roce 509 p.n.l. se z nadvlády etruských králů vymanil Řím, založil republiku a nastartoval cestu ke svému velkému růstu. Vláda v Římě byla rozdělena mezi dva konzuly, kteří byli voleni na jeden rok.

(more…)

Itálie obecně

Thursday, March 12th, 2009

Rozloha:  301 203 km2
Počet obyvtel: 59 905 225
Hustota zalidnění: 198/km2
Úřední jazyk: italština
Národnost: Italové
Náboženství: 90% římskokatolické
Nejvyšší hora:  Mont Blanc (4 807 m.n.m.)
Hlavní město: Řím
Státní zřízení: republika
Hymna: Il Canto degli Italiani (Píseň Italů) – také známá jako Inno di Mameli a Fratelli d’Italia
Měna: euro
Časová zóna: Utc +1

(more…)