Sopka Etna


Sopka Etna je dominantou sicilského pobřeží jižně od Taorminy. Etna, která ční do výšky 3323 metrů nad mořem zároveň patří k nevyšším aktivním sopkám na světě. Sopka Etna byla ve středověku nazývána Mongibello. Podle legend uvnitř sopky žije stohlavý obr Týfón, kterého tam uvěznil samotný vládce bohů Zeus. Podle jiných antických legend je zase sopka Etna kovárnou boha Hefaista (a starověcí Římané zase pro změnu věřili, že to dunění, které vycházelo z nitra Etny jsou zvukem nárazů kladiva Vulkána  na kovadlinu).

Některé z erupcí  Etny měly i katastrofální následky, v letech 1169, 1329 a 1381 láva po výbuchu se dostala až k moři. V roce 1669 zničila Katánii  (Catania) a zdejší hrad rozzlobená sopka Etna obklopila roztavenou skálou. Ani nejmladší historie nebyla ušetřena rozmarů této sopky. V roce 1979 v okolí kráteru Etny zahynulo 9 lidí a v roce 2001 požáry vznícené Etnou pomáhaly hasit vojenské vrtulníky.

Těžce dostupné okolí kráteru sopky Etny, spolu s jasně viditelnými trasami lávy, patří k jedněm z nejvěších zážitků v Itálii. Samozřejmě i obdivování této sopky jen z úpatí někde na parkovišti stojí za to, ale je to jen malý náznak, byť stejně nabitý emocemi, toho co člověka čeká cestou na vrchol, a ta cesta není jen tak pro nějakého lenocha.

Pokud nedostatek času brání výstupu na vrchol Etny, tak nejhezčí pohled na ní je z východní strany cestou od Katánie podél pobřeží. Také je možnost cesty do Katánie objezdem podél sopky, jednou z nejatraktivnějších železničních tras na Sicílii, která se nazývá Circumetnea, jde určitě o nezapomenutelný zážitek, který by si každý návštěvník Sicílie neměl nechat ujít. Lze vystoupit v podhůří Etny a k prvním kráterům sopky dorazit relativně jednoduše a i celkem rychle (i když to samozřejmě záleží od fyzičky každého návštěvníka) pěšky nebo autobusem.

Sopka Etna má na svém kontě za posledních 30 let náct silnějších erupcí a více než třicet slabších, historicky je zaznamenáno kolem 150 silných výbuchů.

Sicílie – dovolená a ubytování.

8 719 x přečteno

2 Responses to “Sopka Etna”

  1. cjdhlh Says:

    byla jsem na Etne

  2. John Says:

    Ja jsem tam take jednou byl – super. Ale ted je Etna prave aktivni, tak se radsi tam nechodte! Cesta vede z Catanie primo k lanovce.