Ostrov Elba

Ostrov Elba je třetím největším ostrovem Itálie a  největším ostrovem Toskánského souostroví, které leží v Tyrhénském a Ligurském moři mezi…

Ostrov Elba je třetím největším ostrovem Itálie a  největším ostrovem Toskánského souostroví, které leží v Tyrhénském a Ligurském moři mezi Korsikou a pevninou. Má rozlohu 224 kilometrů čtverečních a  žije zde  kolem třiceti dvou tisíc obyvatel. Je oblíbenou turistickou destinací a občas se jí také říká ostrov Venuše.

Ostrov byl  znám a navštěvován již ve starověku, nacházely se zde významné železné doly, které zásobovaly etruské státečky. Byl obýván kmenem Ligurů Ilvati, kteří své domovině říkali Ilva. Řečtí mořeplavci zdejší pevninu nazvali Aethalia, podle ohně šlehajícího z pecí při zpracovávání železné rudy. Řím,  který ostrov ovládl se přiklonil k původnímu jménu. Velký význam ve středověku neměla. Bylo to jedno z území, které v často měnilo své majitele. Jednou patřila Pise, jindy Milánu a ještě později zase Španělsku. Slavné období ostrova a i jeho záznam do světové historie přišel v devatenáctém století. V roce 1802 ji získala Francie, kterou ovládal geniální válečník Napoleon Bonaparte. Ten nakonec ve svém boji proti všem byl donucen k abdikaci a v roce 1814 se rozhodlo o jeho exilu právě na Elbě. Stal se jejím titulárním vládcem a zahájil zde různé politické, společenské a ekonomické reformy, které se později staly základem rychlého hospodářského rozvoje ostrova. Ostrůvek mu ale byl příliš malý a po devíti měsících a jednadvaceti dnech ho opustil i se svou malou armádou. Dále už Elba propadla do své mezinárodní bezvýznamnosti, stala se součástí Toskánska a později Itálie a tak je tomu do dnešních dnů.

Elba je ideálním cílem pro různé druhy turistů. Na své si přijdou milovníci slunění, kteří zde mohou vychutnávat krásné moře, nádherné zálivy a písčité pláže. Ocení ji také aktivnější turisté, kteří preferují památky. Najdou zde jak vzpomínky na Napoleona Bonaparte, tak i ukázku středověké architektury, která nese stopy všemožných dobyvatelů a majitelů tohoto ostrova. No a na Elbě se bude líbit i lidem, kteří kromě moře rádi chodí do přírody,  jsou zde krásné lesy a nejvyšší hora má přes tisíc metrů, což vůbec není tak málo, když si uvědomíme, že vycházíme od hladiny moře. A kdo přijíždí na dovolenou aby poznal kulturu a tradice různých regionů, určitě nebude zklamán. Ostrov Elba je totiž velmi hezkou ukázkou toho nejlepšího, co Toskánsko může nabídnout.