Lignano

Lignano, oblíbené přímořské letovisko v Itálii leží v polovině cesty mezi Terstem a Benátkami a sousedí s podobně oblíbeným Bibione. Nachází…

Lignano, oblíbené přímořské letovisko v Itálii leží v polovině cesty mezi Terstem a Benátkami a sousedí s podobně oblíbeným Bibione. Nachází se na poloostrovu a je omýváno poklidným Jaderským mořem, ústím řeky Tagliamento a Lagunou Marano, zabírá plochu 16 kilometrů čtverečních a obývá ho necelých 6 tisíc stálých obyvatel.  Podobně jako Bibione i Lignano je oceněno Modrou vlajkou, která znamená nejvyšší kvalitu vody a čisté pláže.

Název Lignano vznikl z italského slova lupignanum, které znamená místo osídlené vlky. Kdysi bylo Lignano menším rybářským přístavem, to potvrzují i první obrázky z 16. a 17. století, na kterých se nachází rybářské chatrče a menší kostelík, vše otočené dunami a borovicovým lesíkem. V roce 1542 bylo sídlo dokonce opevněno, ale nedlouho poté nájezd benátčanů opevnění srovnal se zemí, a městečko pozůstávalo dále v poklidném oblaku bezvýznamnosti. Více obyvatel se začalo do Lignana stěhovat až v 19. století a první hotely zde vznikly kolem začátku století následujícího. Slavná éra městečka začala v 50. letech, kdy se rozvinulo v dodnes známé a oblíbené italské letovisko.

Lignano to jsou ve skutečnosti tři menší městečka položená blízko sebe.

Lignano Sabbiadoro

Lignano Sabbiadoro (Zlaté písky) vděčí za svůj název nádhernému drobnému zlatému písku, ze kterého vznikly jeho pláže – Sabbiadoro bylo k původnímu názvu Lignano přidáno v roce 1935 aby přilákalo více návštěvníků. Pláž zde poklidně svažuje do moře, proto je ideální pro dovolenou s dětmi. Právě Lignano Sabbiadoro je onou původní rybářskou vesničkou, která zde byla od středověku.

Lignano Pineta

Lignano Pineta je mistrovský počin z 50. let minulého století italského architekta Marcello D Olivo, který zde vytvořil krásné turistické městečko plně ponořené do borovicových hájků, které díky citlivosti ke krajině bylo mnohokráte oceněno. Lignano Pineta dokonce navštívil Ernest Hemingway, který je později označil za Floridu Itálie a údajně bylo inspirací pro román Přes řeku do stínu stromů.

Lignano Riviera

Lignano Riviera se nachází mezi pláží a ústím řeky Tagliamente a je tam zoologická zahrada, golfová hřiště a lázně. Stejně jako na zbytku poloostrova je i Lignano Riviera nádherně zakomponováno do borovicových hájků.