Liparské ostrovy


Liparské ostrovy (také Lipari či Eolské ostrovy – Isole Eolie) leží v bouřlivých vodách Tyrhénského moře severně od Sicílie. Skládají se ze sedmi ostrovů – Lipari, Salina, Vulcano, Stromboli, Filicudi, Alicudi a Panarea – které jsou sopečného původu. Jejich celkový název pochází od jména řeckého boha větru Eola, který na jednom ostrově měl podle bájí sídlo.

Liparské ostrovy najdeme již u Homéra. Odyseus, když sem připlul měl zde získat pytel s větry, který ale otevřeli příliš brzo a jejich loď se dostala zpět do přístavu. Další historická podání naznačují významnou roli Liparských ostrovů jako zdroje obsidiánu, který byl kdysi velmi ceněný.

Kolem roku 580 před naším letopočtem Liparské ostrovy obsadili Řekové a jejich mocné námořnictvo drželo rivaly v odstupu až dokud Řeky nevytlačilo mocné Kartágo. Po jeho porážce v roce 252 před naším letopočtem ostrovy obsadil stále mocnější Řím. Později význam ostrovů upadal, stávaly se často centrem pirátů nebo v pozdější době místem kde se izolovali trestanci.

Teprve celkem nedávno se život místního obyvatelstva začal zlepšovat. Dříve žili převážně ze zemědělstvi, ale s rostoucí oblibou turistiky i Liparské ostrovy se staly žádaným cílem, a není divu, jsou krásné a zvláště pro oko středoevropana. Na ostrovy se nejlépe dá dostat pravidelnými trajektovými linkami z Milazza. Byť na Lipari a Salinu je možné si přivézt auto, pro dopravu na ostrovech je ale mnohem praktičtější kolo, které lze na nich bez problémů půjčit.

4 048 x přečteno

Comments are closed.