Mauricius obecně

Rozloha: 2040 km2 Počet obyvtel: 1 290 000 Hustota zalidnění: 631/km2 Úřední jazyk: angličtina (i když ústava ji nedefinuje) Národnost: indové (68%), kreolové (27%), Číňané (3%), Francouzi…

Rozloha: 2040 km2
Počet obyvtel: 1 290 000
Hustota zalidnění: 631/km2
Úřední jazyk: angličtina (i když ústava ji nedefinuje)
Národnost: indové (68%), kreolové (27%), Číňané (3%), Francouzi (2%)
Náboženství: hinduismus (50% obyvatel), křesťanství (26% obyvatel), islám (16% obyvatel)
Nejvyšší vrchol:  Piton de la Petite Riviere Noire (828 m n. m.)
Hlavní město: Port Louis
Státní zřízení: republika
Hymna: Motherland (Vlast)
Měna: Mauricijská rupie
Časová zóna: Utc +4

 

Přírodní podmínky

Mauricius je součástí souostroví Maskarény, které leží v Indickém oceánu přibližně 900 kilometrů východním směrem od Madagaskaru. Součástí Mauricijské republiky je ostrov Mauricius (největší a hlavní který má 1865 kilometrů čtverečních – má na délku 65 a na šířku 45 kilometrů), ostrov Rodrigues (109 kilometrů čtverečních), ostrovy Algalego a ostrůvky Cargados Carajos. Mauricius je sopečného původu, ale nyní na něm nejsou aktivní sopky. Terén je zvlněný, ale hory vršky nejsou nijak extrémně ostré a neschůdné. Díky většímu počtu srážek (hory stanoví přirozenou bariéru pro mračna) je zde relativně hustá říční síť i když říčky jsou logicky velmi krátké (nejdelší Riviere des Creoles má jen 13 kilometrů). Největším jezerem je Mare aux Vacoax ležící ve východní části ostrova Mauricius. Ačkoliv by podle oblasti mělo být klima spíše obratníkového typu, díky teplým mořským proudům Mauricius svým počasím spíše připomíná oblasti rovníkové. Průměrné teploty se zde pohybují od 27 stupňů v červenci do 21 stupňů v lednu.

Hospodářství

Základem hospodářství je sice stále zemědělství, ale velmi významnou roli hrají služby, přesněji cestovní ruch. Kromě cukrové třtiny se zde také pěstuje tropické ovoce, palma olejná, kávovník, kakaovník, vanilka, maniok, tabák, čaj a batáty. Chovají se zde vepři, skot a ovce. Malý průmysl zpracovává zemědělské výrobky, ale také i dovezené suroviny, takže je zde například docela významný export textilu. Kromě toho se vyrábí také například hodinky či syntetické drahokamy. Průmysl ale stejně hraje jen doplňkovou roli, import převyšuje export. Naopak turistický ruch stanoví velkou část příjmů do státního rozpočtu a není divu, Mauricius kromě nádherného moře nabízí také krásy přírody a jak na Afriku velmi slušnou úroveň služeb.

Politické zřízení

Mauricius je republika (se skutečnou demokracií) jejíž hlavou je prezident volený na pětileté období parlamentem, který také jmenuje premiéra. Jednokomorový parlament má 70 členů, z nichž 62 je volených přímo a 8 zastupuje různé menšiny. Výkonná moc je jak je to v republikách typické v rukou premiéra a jeho vlády. Hlavní politické strany jsou Labouristická strana Mauricia, Mauricijské bojové hnutí, Mauricijská socialistická strana a Bojové socialistické hnutí.