Tokaj

Tokaj je město, které se nachází v severovýchodní části Maďarska. Leží na soutoku řek Bodrog a Tisa. Je centrem světoznámého…

Tokaj je město, které se nachází v severovýchodní části Maďarska. Leží na soutoku řek Bodrog a Tisa. Je centrem světoznámého vinařského regionu, Tokajské vinařské oblasti, která je zapsána na seznam UNESCO. A je samozřejmé, že jeho jméno je nerozlučně spjato se známým tokajským vínem.

Tokaj byl osídlen již v jedenáctém století, ale hrad, který na soutoku řek stál, zničil tatarský nájezd. Vinaře do regionu přivedl král Béla, který se rozhodl, že víno zde budou pěstovat odborníci z Itálie. Město vzniklo v polovině čtrnáctého století, tehdy je zde také doložena existence dalšího hradu. Největší rozmach Tokaje nastal v sedmnáctém a osmnáctém století. Impuls pro jeho rozvoj přinesli řečtí kupci, kteří prchli před tureckou nadvládou. Ve dvacátém století bylo dosti poničené během druhé světové, po jejím ukončení dokonce na čas ztratilo status města. A není divu, ačkoliv v dnešní době již městem zase je, stále zde žije pouze něco kolem pěti tisíc obyvatel, takže Tokaj bychom měli označovat spíše za malé městečko.

Malé ale neznamená ošklivé. Není sice možná naládované památkami, je zde samozřejmě pár kostelů a nějaké ty sochy a trocha starší zástavby, ale jeho položení a právě takový skromný, téměř rodinný charakter je opravdu velmi kouzelný. Návštěvník by si určitě neměl nechat ujít návštěvu zdejšího muzea, které je umístěno v bývalém majetku výše zmíněných řeckých kupců. Jsou zde zápisy z městské historie, předměty a dokumenty spojené s výrobou nejznámějšího zdejšího produktu jakým je samozřejmě víno a také trochu informací na téma zdejší staré židovské komunity. Víno, které se v tomto regionu vyrábí má opravdu velmi dlouhou tradici. Informace o jeho pití i mimo region máme už z patnáctého století. A sláva to byla nemalá. Později například francouzský panovník Ludvík XIV. ho označoval za víno králů a krále vín. A ruský car Petr Veliký a zvláště jeho žena si prý nedokázali představit den bez vypití alespoň jedné sklenky tohoto lahodného nápoje.