Mazurská jezera


Velká Mazurská jezera jsou střední část rozsáhlého  Mazurského pojezeří, které je občas také nazýváno jednoduše Mazury, jsou nádherným zákoutím v severním Polsku, které je vyhledávané milovníky vodních sportů a také pěší a cyklistické turistiky.

Tento geomorfologický celek má rozlohu přes 1700 kilometrů čtverečních z nichž téměř 500 kilometrů zabírá vodní plocha. Největší jezero jsou Sniardwy, které mají 114 kilometrů čtverečních, které následují Mamry s rozlohou 105 kilometrů čtverečních (z velkých jezer Mamry jsou nejhlubší). Všechna hlavní Mazurská jezera jsou propojena kanály, které umožňují velmi pohodlnou dopravu pro jachtaře a z regionu dělají jednu z nejatraktivnějších lokalit pro jachting ve vnitrozemí z hlediska celé Evropy. Člověk se zde může vydovádět na jednom velkém vodním celku a když ho to přestane bavit, během půl hodiny odpluje na úplně jiné místo s jinou přírodou a zajímavostmi. Příroda zde je také velmi důležitou atrakcí. Pojezeří je domovem pro velké množství více či méně vzácných ptačích druhů. Narazíte zde ve velkém množství na čápa (dokonce i na jeho vzácnější černou variantu), kormorána, volavku, lysku či samozřejmě na labutě a kachny. Ten kdo bude procházet zdejší převážně jehličnaté lesy může zahlédnout vydru, bobra, losa, poblíž vodních ploch želvu bahenní a nebo v rezervacích narazí na evropského bizona neboli zubra či na zpětně vykříženého evropského koně tarpana.

Hlavními centry regionu a také městy, ve kterých by měl turista začít svou návštěvu jsou Wegorzewo, Pisz, Gizycko a Mikolajki. Největším městem je Gizycko (či Gižycko), které by se dalo označit také za centrum regionu. Nachází se nad jezerem Niegocin a Kisajno  a pro návštěvníky má nachystáno kromě výborné jachtařské infrastruktury také starý křižácký zámek nebo pruskou pevnost z devatenáctého století. Pisz, který se nachází v jihovýchodní části Mazurských jezer je vstupní bránou na Sniardwy. Památkově bohužel moc zajímavý není, ale je obklopená krásným pralesem, kde si na své přijdou všichni milovníci pěších tůr. Wegorzewo je zase severní bránou do regionu, leží nad říčkou Wegorapou, která vtéká do Mamer. Z historických památek za zmínku stojí zdejší křižácký hrad, který byl barokizován a přestavěn na zámeček. A poslední jsou nejmenší Mikolajky, které se občas považují za zábavní centrum Mazur a někdy se jim také říká jachtařské hlavní město Polska.

Dovolená Mazurská jezera – informace o regionu, dovolené a ubytování

2,427 x přečteno

Comments are closed.