Články o zemi ‘Maďarsko’


Budapešť

Pondělí, 11 března, 2013

Budapešť, hlavní město Maďarska, bývá často označována za jednu z nejhezčích evropských metropolí. Řeka Dunaj ho dělí na pahorkatou pravobřežní část Budu a levobřežní Pešť, která leží na nížině. Město má velmi starou historii, první stálé osídlení se zde objevilo už v době kamenné.

(Pokračování textu…)

Pécs

Čtvrtek, 4 října, 2012

Pécs neboli také česky tradičně Pětikostelí je páté největší město Maďarska. Leží v jižní části země, u úpatí pohoří Mecsek. Dříve se jednalo o velmi významné centrum hornického regionu, v dnešní době má větší význam jeho role pro administrativu regionu a hlavně vzdělání. Slouží také jako centrum služeb pro blízký vinařský region.

(Pokračování textu…)

Tokaj

Středa, 11 července, 2012

Tokaj je město, které se nachází v severovýchodní části Maďarska. Leží na soutoku řek Bodrog a Tisa. Je centrem světoznámého vinařského regionu, Tokajské vinařské oblasti, která je zapsána na seznam UNESCO. A je samozřejmé, že jeho jméno je nerozlučně spjato se známým tokajským vínem.

(Pokračování textu…)

Miskolc – Miškovec

Čtvrtek, 22 března, 2012

Miškovec (velmi často se ale u nás používá původní nepočeštěný název Miskolc) je třetím největším městem Maďarska s přibližně dvěma sty tisíci obyvateli. Leží u úpatí pohoří Bukk na řece Szinva. Jde o důležité průmyslové centrum, nachází se zde také letiště a několik vysokých škol. Ve městě (či přesněji na jeho okraji, Miskolc Tapolca) jsou i známé termály. Název získalo podle rodu Miskóc, který zdejší území vlastnil ve dvanáctém století.

(Pokračování textu…)

Szeged neboli Segedín

Pondělí, 14 listopadu, 2011

Szeged (česky také Segedín – neplést si to s jídlem) je město v jihovýchodním Maďarsku, která má více jak 160 tisíc obyvatel. Leží nad řekou Tisou a díky velkému množství slunečních dnů se občas Szeged nazývá Město slunce.

(Pokračování textu…)

Lázně Sarvar

Neděle, 4 září, 2011

Sarvar je kouzelné dnes hlavně lázeňské město v západním Maďarsku. Dnes v něm žije kolem 15 tisíc obyvatel. Turisté Sarvar navštěvují hlavně pro jeho termální prameny.

(Pokračování textu…)

Debrecen (Debrecín)

Pondělí, 29 srpna, 2011

Debrecen neboli Debrecín, který má přes 200 tisíc obyvatel je druhým největším maďarským městem. Debrecín letí ve východním Maďarsku, přibližně 200 kilometrů od Budapešti. O Debrecenu se říká, že díky své pozici mezi východem a západem, zvládl naprosto dokonale kombinaci západní činorodosti a východního požitkářství.

(Pokračování textu…)

Gyor – termály i památky

Pátek, 26 srpna, 2011

Gyor (přesněji tedy Győr – vyslovujeme ďjoer), leží u soutoku řek Dunaj, Rába a Rábca, přibližně v půli cesty mezi Bratislavou a Budapeštěm. Patří k jedněm z větších maďarských měst, žije v něm kolem 130 tisíc obyvatel. Jde o město historické, dnes také důležité kulturní a průmyslové centrum. O turistice ani nemluvě – jejím cílem kromě památek jsou i zdejší termály.
(Pokračování textu…)

Stručná historie Maďarska

Úterý, 16 srpna, 2011

Na konci doby bronzové území dnešního Maďarska obývali Ilyrové a Thrákové, po  nich se zde ještě objevili Skythové a následovali je Keltové. Kolem druhého století před naším letopočtem Panonii začal ovlivňovat Řím a o sto let později se stala součástí Republiky a následně Impéria. V pátém století se zde objevily germánské kmeny, ty ale velmi rychle vytlačili Avaři, které zase vystrnadily slovanské kmeny. Na konci osmého století sem přitáhly maďarské kmeny, které ovládly nejen celé území, ale na krátko jejich vliv sahal až do Bavor a německého krále přinutili platit daň.

(Pokračování textu…)

Maďarsko obecně

Úterý, 9 srpna, 2011

Rozloha: 93 030 km2
Počet obyvtel: 9 980 000
Hustota zalidnění: 107/km2
Úřední jazyk: maďarština
Národnost: maďaři (92%), romové (2%)
Náboženství: katolíci (55 %), protestanti (20%)(paradoxně ale jen 50 procent lidí přiznává víru v Boha)
Nejvyšší vrchol:  Kékes 1014 m.n.m.
Hlavní město: Budapešť
Státní zřízení: republika
Hymna: Himnusz (Hymna)
Měna: Forint
Časová zóna: Utc +1

(Pokračování textu…)