Gyor – termály i památky


Gyor (přesněji tedy Győr – vyslovujeme ďjoer), leží u soutoku řek Dunaj, Rába a Rábca, přibližně v půli cesty mezi Bratislavou a Budapeštěm. Patří k jedněm z větších maďarských měst, žije v něm kolem 130 tisíc obyvatel. Jde o město historické, dnes také důležité kulturní a průmyslové centrum. O turistice ani nemluvě – jejím cílem kromě památek jsou i zdejší termály.
Gyor založili Keltové, kteří zde postavili osadu nazvanou Arrabona. Tento název později používali i Římané. Gyor je maďarským názvem, v německy mluvících zemích se udržuje název Raab. Zdejší termály jsou obrovskou atrakcí, konec konců Maďarsko vůbec je zamí mnoha výborných lázní a léčivá voda je pro někoho tím nejdůležitějším. Ale zde kromě uzdravování či plné relaxace se člověk může věnovat i obdivování historie. Navzdory válečným škodám je totiž Gyor přeplněný památkami, a není divu. Historii má totiž bohatou.

Kelty sem přilákalo strategické položení města na soutoku, to ocenili později i Římané, kteří zde vystavěli opevněný tábor a drželi zde stálou vojenskou posádku. Po Římanech se zde zalíbilo i Avarům, ti zde na troskách předchozího opevnění vytvořili své kruhové vojenské sídlo – gyoro, jeden z možných původů názvu města. Význam této pevnosti nepřímo potvrdil i německý císař Karel Veliký, který se jejího dobývání osobně zúčastnil. Místo bylo významné i pro Maďary, první maďarský král určil Gyor jako sídlo biskupství. Později význam města rostl, rakousko si z něj udělalo předsunutou tvrz pro obranu před Turky. Což ale zapříčinilo i velká zničení města, protože Turci Gyor v XVI. století dobyli a při získávání ho zpět, celé kompletně shořelo.  Svůj dnešní barokní vzhled staré město vděčí výstavbě a přestavbě o dvě staletí později. Bohužel během druhé světové bylo velmi poškozeno a komunistický režim Gyor obohatil o kouzelné betonové výplně mezi památkami. Ale těch zde stejně zůstalo obrovské množství.

Raba Quelle jsou zdejší moderně zařízené termály se čtyřmi bazény plnými léčivých vod, možností zábavního vyžití v pěti normálních bazénech včetně dvou tobogánů plus se zde nachází různé terapeutické místnosti, sauny, jacuzzi či solarium. Zdejší termály léčí hlavně různé ženské problémy a také neduhy spojené s končetinami, pomáhají také při prevenci zvláště co se týká různých civilizačních chorob. Voda v zdejších termálech má přirozených 60-70 stupňů a pochází z dva kilometry hlubokého vrtu.

4 439 x přečteno

Comments are closed.