Debrecen (Debrecín)

Debrecen neboli Debrecín, který má přes 200 tisíc obyvatel je druhým největším maďarským městem. Debrecín letí ve východním Maďarsku, přibližně…

Debrecen neboli Debrecín, který má přes 200 tisíc obyvatel je druhým největším maďarským městem. Debrecín letí ve východním Maďarsku, přibližně 200 kilometrů od Budapešti. O Debrecenu se říká, že díky své pozici mezi východem a západem, zvládl naprosto dokonale kombinaci západní činorodosti a východního požitkářství.

Na území Debrecínu lze najít stopy po osídlení již z konce neolitu, ale do antické historie se město nezapsalo.  V době příchodu maďarských kmenů zdejší území bylo osídleno míchanou populací z předchozích období (čili našli se zde jak slované tak potomci různých kočovných nájezdníků). Název Debrecen (či přesněji Debrezun), se objevuje v první polovině 13. století, o sto let později zdejší osada získává městská práva. Město patřilo k majetku maďarského krále Hunyadyho a jeho syna Korvina, kteří také přispěli k jeho rozvoji. Bohužel brzy na to nastaly pro Debrecen spíše období temna. Město velmi trpělo rozdělením Maďarska mezi Habsburky a Turky a do toho blízké Sedmihradsko si také zde rádo přihřívalo polívčičku a z města každý dojil peníze formou různých výpalných horem dolem. Je to ale také období, kdy zde zvítězila reformace, přesněji její kalvínská větev a kalvíni si velmi zakládali na vzdělanosti – což do budoucna pro město znamenalo velký plus.

Během maďarského povstání v 19. století se Debrecín stal nakrátko i hlavním městem celého Maďarska, právě zde Lajos Kossuth vyhlásil nezávislost republiky (sice ne na dlouho, ale přeci). Přibližně od roku 1861 se datuje bleskurychlý rozvoj města, a to jak průmyslový tak i kulturní. Druhá světová znamenala pro město velké škody a následný poválečný vývoj sice zdvojnásobil počet obyvatel, ale zároveň město oděl do nepříliš sympatického šedého betonového hávu. Asi nejvýznamnější památkou je Velký kalvínský kostel (Nagytemplom) v neoklasicistním stylu, je zde také největší maďarský zvon Rakoczi harang, který byl vytvořen z povstaleckých děl. Lidé zde také přijíždějí za zdejšími termály. Zdejší lázně nabízejí návštěvníkům teplé léčivé prameny a jsou umístěné v severní části města.