Debrecen (Debrecín)


Debrecen neboli Debrecín, který má přes 200 tisíc obyvatel je druhým největším maďarským městem. Debrecín letí ve východním Maďarsku, přibližně 200 kilometrů od Budapešti. O Debrecenu se říká, že díky své pozici mezi východem a západem, zvládl naprosto dokonale kombinaci západní činorodosti a východního požitkářství.

Na území Debrecínu lze najít stopy po osídlení již z konce neolitu, ale do antické historie se město nezapsalo.  V době příchodu maďarských kmenů zdejší území bylo osídleno míchanou populací z předchozích období (čili našli se zde jak slované tak potomci různých kočovných nájezdníků). Název Debrecen (či přesněji Debrezun), se objevuje v první polovině 13. století, o sto let později zdejší osada získává městská práva. Město patřilo k majetku maďarského krále Hunyadyho a jeho syna Korvina, kteří také přispěli k jeho rozvoji. Bohužel brzy na to nastaly pro Debrecen spíše období temna. Město velmi trpělo rozdělením Maďarska mezi Habsburky a Turky a do toho blízké Sedmihradsko si také zde rádo přihřívalo polívčičku a z města každý dojil peníze formou různých výpalných horem dolem. Je to ale také období, kdy zde zvítězila reformace, přesněji její kalvínská větev a kalvíni si velmi zakládali na vzdělanosti – což do budoucna pro město znamenalo velký plus.

Během maďarského povstání v 19. století se Debrecín stal nakrátko i hlavním městem celého Maďarska, právě zde Lajos Kossuth vyhlásil nezávislost republiky (sice ne na dlouho, ale přeci). Přibližně od roku 1861 se datuje bleskurychlý rozvoj města, a to jak průmyslový tak i kulturní. Druhá světová znamenala pro město velké škody a následný poválečný vývoj sice zdvojnásobil počet obyvatel, ale zároveň město oděl do nepříliš sympatického šedého betonového hávu. Asi nejvýznamnější památkou je Velký kalvínský kostel (Nagytemplom) v neoklasicistním stylu, je zde také největší maďarský zvon Rakoczi harang, který byl vytvořen z povstaleckých děl. Lidé zde také přijíždějí za zdejšími termály. Zdejší lázně nabízejí návštěvníkům teplé léčivé prameny a jsou umístěné v severní části města.

2 718 x přečteno

Comments are closed.