Wadi Rum

Wadi Rum je po Petře jedním z nejnavštěvovanějších míst Jordánska. Každého cestovatele okouzlí nepředstavitelnou a pravděpodobně jednou z nejkrásnějších pouštních…

Wadi Rum je po Petře jedním z nejnavštěvovanějších míst Jordánska. Každého cestovatele okouzlí nepředstavitelnou a pravděpodobně jednou z nejkrásnějších pouštních krajin na světě, kdy z písečného dna vyrůstají majestátní skalnaté útvary.

Během protitureckého povstání zde často kočovali arabští bojovníci, kteří hostili i slavného Lawrence, proto není divu, že zdejší krajina přilákala i tvůrce známého filmu Lawrence z Arábie. Dnes na území Wadi Rum žije přibližně čtyři tisíce stálých (i když u beduínů to asi není nejlepší slovo) obyvatel, zvláště v rozrůstající se osadě Rum, která je i centrem jordánské Pouštní patroly stvořené pro hlídky mezi občas nezbednými beduíny.  I když dnes se spíše zabývá naháněním pašeráků ze Saudské Arábie a pomocí zbloudilým turistům. Samotnou osadu Rum obývá přibližně 30 beduínských rodin.

Největší atrakcí Wadi Rum je samotná poušť (i když také lze obdivovat hory či najít tam staré nabatejské nápisy na skalách). Navštívit ji lze autem, pěšky nebo na velbloudu. Jak auta tak velbloudy lze pronajmout na několik dní a také vyžít později přespání u beduínů.  Na pěší výpravu je nutno se dobře připravit a pokud má být delší než jeden den stojí za to si pronajmout průvodce – a rozhodně by se ji nemělo podnikat v létě z důvodu extrémních teplot. Na cestu by měl stačit spacák, něco na hlavu, dobré boty, jídlo a dostatek vody. Při výpravě lze narazit na tábory jordánských beduínů, kteří jsou velmi přátelští a pohostinní jen se člověk musí chovat slušně a počkat na případné pozvání.