Články o zemi ‘Jordánsko’


Jerash

Saturday, May 28th, 2011

Město Jerash (někdy také nazývaná a opisovaná Gerasa) se nachází přibližně 50 kilometrů severně od hlavního města Jordánska Ammánu a je velmi oblíbené u návštěvníků tohoto státu, protože je doslovně nabité velmi slušně zachovalými antickými památkami. Pokud plánujete navštívit v Jordánsku jen Petru, rozmyslete si to a  navštivte i Jerash.

(more…)

Kerak – Krak des Moabites

Sunday, May 8th, 2011

Kerak (také Karak) neboli arabsky Al-Karak je město v Jordánsku známé na celý svět svým hradem, který se nazývá Krak des Moabites a nebo Le Pierre du Desert.

(more…)

Madaba

Tuesday, April 5th, 2011

Madaba není příliš známá, ale rozhodně je to místo které stojí za to navštívit během pobytu v Jordánsku. Její hlavní atrakcí jsou nádherné mozaiky z doby dědice antického Říma, neboli Byzance. Do Madaby se dá dojet docela jednoduše z Ammánu a velmi často se organizuje její návštěva při cestě do mnohem známější Petry.

(more…)

Wadi Rum

Thursday, May 7th, 2009

Wadi Rum je po Petře jedním z nejnavštěvovanějších míst Jordánska. Každého cestovatele okouzlí nepředstavitelnou a pravděpodobně jednou z nejkrásnějších pouštních krajin na světě, kdy z písečného dna vyrůstají majestátní skalnaté útvary.

(more…)

Mrtvé moře

Wednesday, February 11th, 2009

Mrtvé moře ve skutečnosti není moře ale veliké slané jezero, které leží mezi Izraelem a Jordánskem. Mrtvé moře je i nejníže položenou vodní plochou na celé zemi – nachází se přibližně 400 metrů pod úrovní světových oceánů. Je necelých 70 kilometrů dlouhé a v nejširším místě 18 kilometrů široké.

(more…)

Petra

Thursday, January 29th, 2009

Pokud by si měl člověk vybrat z Jordánska pouze jedno jediné místo, které může během své turistické výpravy navštívit, tak je to bezpodmínečně Petra. Petra je původně městem Nabatejců (jedněch z možných předků dnešních Arabů – kteří městu říkali Rakmu), kteří kdysi, ještě v časech před Římem, vládli tomuto regionu.

(more…)

Ammán

Wednesday, January 28th, 2009

Ammán je hlavním městem dnešního Jordánska. I s aglomerací v něm žije kolem poloviny populace tohoto státu, neboli více než tři miliony obyvatel. Rozkládá se na kopcích – původně vzniklo na sedmi dnes je již na devatenácti. Město je samozřejmě i obchodním a průmyslovým centrem Jordánska. Mezinárodní spojení zajišťuje největší jordánské letiště  – Mezinárodní letiště královny Alie.

(more…)

Akaba

Sunday, November 23rd, 2008

Akaba je hlavním a jediným přístavním městem Jordánska položeným u pobřeží Akabského zálivu na jihu Jordánska (v okruhu 25 kilometrů od ní se nachází tři státy – Egypt, Saudská Arábie a Izrael). Je správním centrem jihu země a slouží hlavně pro export vytěžených surovin, například fosfátů. V dnešní době ji obývá přes 80 tisíc obyvatel. Je centrem ekonomické zóny a také místem, kde končí mnoho zahraničních investic v Jordánsku. Kromě podpory exportu se zde nejvíce investuje do rozvoje turistiky. Spojení se světem pro turisty zaručují jak autobusy do všech měst v Jordánsku, tak i Mezinárodní letiště krále Husejna. Počasí je zde podobné jako v celém regionu, nejchladněji je v lednu, kdy maximální teploty dosahují něco málo přes dvacet stupňů a nejtepleji v červenci, kdy se mohou vyšplhat až ke čtyřicítce. Teplota vody neklesá pod dvacet stupňů celoročně.

(more…)

Stručná historie Jordánska

Saturday, November 1st, 2008

Části území kde leží dnešní Jordánsko byly osídleny již více než dvacet tisíc let před naším letopočtem. Byť zde nevznikl nějaký větší známější stát jako v Sumeru či Egyptě, tak je dnes známo, že v regionu existovaly různé městské státy, které byly někdy kolem roku 2000 před naším letopočtem z nepříliš jasných důvodů opuštěny. Území potom bylo různě osidlováno a znovu opouštěno, další státní útvary zde existovaly kolem 13. století před naším letopočtem, ale byly dobyty ve století 10. p.n.l Královstvím Izraele. O sto let později území přešlo pod nadvládu Asyřanů, později Babyloňanů, Peršanů a po rozpadu Alexandrovy říše Selekovců. Ale v témže období (víme s jistotou že již někdy kolem 6. století před naším letopočtem) existoval jakýsi státní útvar (pravděpodobně již tehdy Nabatejské království) kolem Petry, kterému se podařilo ve 4. století před naším letopočtem odrazit jak Seleukovce, tak Ptolemaiovce. Podlehli až roku 106 našeho letopočtu římskému císaři Trajánovi.

(more…)

Jordánsko obecně

Saturday, November 1st, 2008

Rozloha: 92 300 km2
Počet obyvtel: 6 198 000
Hustota zalidnění: 64/km2
Úřední jazyk: arabština
Národnost: arabové (98 %)
Náboženství: sunnitský islám (92 % obyvatel), křesťanství (6 %) 
Nejvyšší vrchol: Jabal Ram (1 734 m n. m.)
Hlavní město: Ammán
Státní zřízení: konstituční monarchie
Hymna: As-salam al-malaki al-urdoni (Ať žije král)
Měna: Jordánský dinár
Časová zóna: Utc +2

(more…)