Články o zemi ‘Libye’


Tripolis

Friday, December 14th, 2012

Tripolis je hlavní a také největší město Libye. Nachází se při pobřeží Středozemního moře v západní části země. Má kolem dvou milionů obyvatel. Jako každá metropole je samozřejmě také velmi významným kulturním, administrativním a průmyslovým městem. Ve městě se nachází mnoho památek na dávnou minulost, které se snaží již sto let přiblížit archeologické vykopávky.

(more…)

Sabrata

Thursday, September 13th, 2012

Libye není příliš obvyklou turistickou destinací. Zvláště v chaosu po občanské válce tam lidé asi jen tak rychle nevyrazí. Ale i v této zemi je několik unikátních památek. Jedná se hlavně o vzpomínku na antický Řím, nejznámější je město Leptis Magna, ale Sabrata (nebo také Sabratha) určitě za zmínku stojí také. Konec konců, je na seznamu UNESCO a to už něco znamená.

(more…)

Leptis Magna

Wednesday, May 18th, 2011

Leptis Magna je pravděpodobně nejznámější město antického Říma v Africe. A také Leptis Magna patří mezi jedny z nejlépe zachovalých památek, díky kterému máme mnohem lepší možnost nahlédnout pod pokličku života starověkých Římanů. Nachází se blízko velkého libyjského města Al Khums a přibližně 130 kilometrů východně od Tripolisu.

(more…)

Stručná historie Libye

Friday, April 22nd, 2011

Pobřežní část území dnešní Libye má docela dlouhou historii sahající až do fénických časů, kdy na něm vznikaly kolonie později přecházející z rukou Kartága do rukou antického Říma. Tehdy vznikly provincie Tripolsko a Kyrenaika, které historie rozeznávala místo Libye další dva tisíce let.

(more…)

Libye obecně

Sunday, April 17th, 2011

Rozloha: 1759500 km2
Počet obyvatel: 6 300 000
Hustota zalidnění: 3,5/km2
Úřední jazyk: arabština
Národnost: arabové (přesněji arabizovaní berbeři či berberizovaní arabové), tuarégové
Náboženství: islám
Nejvyšší vrchol: Bikku Bitti (2267 m n. m.)
Hlavní město: Tripolis
Státní zřízení: džamahíria
Hymna: Alláhu Akbar (Bůh je veliký)
Měna: libyjský dinár
Časová zóna: Utc +2

(more…)